Yunanistan Haber

Yunanistan Organize Etti, Tatbikatı Birlikte İzlediler

Doğu Akdeniz’de “MEDUSA 10” askeri tatbikatın son ayağını takip ettiler.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos ve Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros Doğu Akdeniz’de “MEDUSA 10” askeri tatbikatın son ayağını takip etti.

Bakan Panagiotopulos ve Genelkurmay Başkanı Floros, Doğu Akdeniz’de gerçekleştirilen “MEDUSA 10” askeri tatbikatını Mısır Savunma Bakanı General Mohamed Zaki ve Mısır Silahlı Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Mohamed Farid Hegazy, Güney Kıbrıs ile birlikte izledi.

Tatbikat, Mısır’ın İskenderiye bölgesinde Yunanistan, Mısır, Güney Kıbrıs, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin katılımıyla 30 Kasım Pazartesi ile 06 Aralık 2020 Pazar tarihleri ​​arasında gerçekleştirildi.

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı tarafından tasarlanan tatbikatın amacı, katılımcı ülkelerin Silahlı Kuvvetlerinin Genelkurmayları ile işbirliği içinde ortak eğitimi ve işbirliğinin teşvik edilmesi, ayrıca esas olan Türkiye tarafından olası yapılabilecek bir müdahaleye karşı saldırıyı birlikte püskürtmek.

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı’nın planına göre, Yunan Silahlı Kuvvetleri, helikopterleriyle birlikte 2 adet Fırkateyn, 4 adet F-16 savaş uçağı, 1 Denizaltı, 32. Deniz Komando Tugayı’nı taşıyan 1 adet çıkarma gemisi (XİOS) ile katıldı.

Arıca, Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’nden karargahlarında faaliyet gösteren 4 adet F-16 savaş uçağı, 1 adet Havadan Erken Uyarı ve Kontrol Sistemleri Uçağı (ASEPE), 1 adet Chinook ağır nakliye Helikopteri, 3 adet AH-64 APACHE Helikopteri, 1 adet C-130 nakliye uçağı ve Özel Harekat Birimleri personeli katıldı.

DVDay faaliyet programı, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Suudi Arabistan, Bahreyn, Sudan, Ürdün, İtalya ve Portekiz’den askeri gözlemciler tarafından izlendi.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu