Yunanistan Haber

“Yunanistan Kimseyi Tehdit Etmiyor ve Tehdit de Edilemez”

Başbakan Miçotakis “Türkiye ile diyalogdan korkmuyoruz ama gerginlik ortamında bu anlamsız” açıklamasında bulundu.

Başbakan Miçotakis “Türkiye ile diyalogdan korkmuyoruz ama gerginlik ortamında bu anlamsız” açıklamasında bulundu.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Doğu Akdeniz’de süregelen gerginlik konusunda ilk kez konuştu. Miçotakis, televizyonlardan canlı yayınlanan “Halka Sesleniş” konuşmasında, Türkiye’nin bölgedeki sorunları askeri bir mesele haline getirdiğini belirtti. Miçotakis, “Türkiye, geçtiğimiz yüzyılda uygulanan bu yöntemleriyle sadece kendisine yönelik alınacak yaptırımların yolunu açmaktadır. Yunanistan’ın bu konuda Yunanistan’ın AB başta olmak üzere yalnız olmadığının bilinmesini istiyorum” diye konuştu ve şunları söyledi:

“Yunanistan kimseyi tehdit etmiyor ve tehdit de edilemez. Bu nedenle şantaj ve tehditlere boyun eğmez. Türkiye’nin dar bir bölgede bu denli çok sayıda savaş gemisinin toplanması olası bir kaza tehlikesi yaratmakta. Böyle bir olasılıktan, bu ortamı yaratanlar sorumlu olacaktır.”

Yunanistan’ın gerginliği tırmandıracak taraf olmayacağını aktaran Miçotakis, diyalogdan korkmadıklarını ancak bunun “gerginlik ve provokatif eylemlerin yapıldığı bir ortamda” anlamsız olacağını da sözlerine ekledi.

Miçotakis, “Yunanistan’ın Mısır ile imzaladığı deniz yetki alanları sözleşmesi uluslararası hukuk kurallarına tamamen uygun olduğu halde, Türkiye nasıl oluyor da sözde arzu ettiğini öne sürdüğü diyalog masasını başlamadan önce terk etmeyi seçmiştir?” diye konuştu ve Türkiye’nin Libya ile yaptığı anlaşmanın ise uluslararası hukuka tamamıyla aykırı olduğunu öne sürdü.

Yunanistan’ın benzer bir anlaşmayı diğer komşu ülkelerle de yapmaya hazır olduğunu vurgulayan Miçotakis, Yunan donanmasının denize açılmasının Türkiye’nin kendi donanmasını çıkarmasına verilmiş bir yanıt olduğunu aktardı. Türkiye’nin “mantık yoluna girmesini ve bir diyaloga başlamasını” ciddiyetle beklediğini belirten Miçotakis, kıtasahanlığı konusunda yapılacak görüşmelerden sonuç alınamaması halinde konunun Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’na götürülmesi önerisini de yineledi.

Miçotakis, Mısır lideri Sisi ile görüştü

Mitsotakis Mısır Devlet Başkanı Abdül Fattah Sisi ile telefonda görüştü ve Doğu Akdeniz’de yaşanan son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Sisi ile Miçotakis’in iki ülke arasında imzalanan deniz yetki alanlarıyla ilgili anlaşmanın parlamentolarında tez zamanda onaylanması gerektiği konusunda mutabık kaldıkları açıklandı. Ayrıca Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun davetlisi olarak Perşembe günü bu ülkeyi ziyaret edeceği duyuruldu.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu