Batı Trakya Haber

“Yunanistan Kimlik Dayatma Politikasına Derhal Son Vermeli”

“Yunanistan’ı ifade etme özgürlüğümüze saygı duymaya çağırıyoruz”

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in Batı Trakya Türk toplumuna kimlik dayatmasına tepkiler büyüyor. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “kimlik dayatma politikasına derhal son vermeye ve kendimizi ifade etme özgürlüğümüze saygı duymaya çağırıyoruz.” İfadelerine yer veriliyor.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis 18 Mayıs 2021 tarihinde Batı Trakya’nın İskeçe ilindeki Türk köyü Paşevik’teki devlet anaokulunda eğitim gören öğrenciler ve anaokulu öğretmeniyle çevrim içi görüştü. Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen görüşmeye Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanı Niki Kerameos ve Bakan Yardımcısı Zeta Makri de iştirak etti.

Görüşmede Başbakan Miçotakis, İşkece’deki Türk köyleri için “Pomak köyleri”, Batı Trakya Türk toplumuna mensup çocuklar için de “Yunan çocukları” nitelemesinde bulundu.

“Yunanistan’ı ifade etme özgürlüğümüze saygı duymaya çağırıyoruz”

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Ülkemizin Başbakanı Miçotakis’in Batı Trakya Türk toplumunu yok sayan, Türk kimliğimizi inkar eden ifadelerini kınıyoruz. Demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden ülkemize bizlere karşı uyguladığı kimlik dayatma politikasına derhal son vermeye ve kendimizi ifade etme özgürlüğümüze saygı duymaya çağırıyoruz. Ancak o zaman ülkemizde gerçek anlamda demokrasiden ve Miçotakis’in ileri sürdüğü ‘yasalar önünde eşitlik’ politikasından bahsetmek mümkün olabilecektir.

Diğer yandan ülkemizde yapılacak önümüzdeki nüfus sayımında vatandaşların kendi etnik kimliklerini nasıl tanımladıklarının da sorulmasını hükümetten talep ediyoruz. Böylelikle ülkemizde yaşayan insanların kökeni ve kültürü hakkında ayrıntılı bilgiler edinilmiş olacaktır.” açıklamasında bulundu.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish