Yunanistan Haber

Yunanistan Kilisesi’nden Türkiye’ye Ayasofya Çağrısı

"Kültürel bir alan ganimet ve fetih sembolü haline getirilmeye çalışılıyor."

Yunanistan Kilisesi, Türkiye’ye Ayasofya’nın Cami yapılmaması çağrısında bulundu. Yunanistan Kilisesi de sessizliğini bozdu ve Ayasofya’nın camiye çevrilmesine karşı olduğunu ifade eden yazılı bir açıklama yayınladı.

Yunanistan Kilisesi’nin açıklamasında şu ifadelere yer veriliyor.

“Ayasofya Kilisesi, Hıristiyan İmparator Justinian tarafından kuruldu ve MS 27 Aralık 537’de Rabbimiz İsa Mesih’e adanmış dini ibadet yeri olarak düşünülmüştü. Mimari dehaların başyapıtıdır ve dünyaca tanınmış Hıristiyan kültürünün bir anıtıdır. Değeri evrensel kalmaktadır, çünkü Hıristiyanlığın uluslarüstü ve evrensel bir ışıltısı vardır. Postmodern “çokkültürlülük” kavramı, anıtı modern bir şekilde yaratmadı.  Hristiyanlığın İyi ve Güzel anlayışının eşsiz bir şekilde ifade edildiği bir eserdir.

Anıtın 1934 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından akıllıca müze olarak kurulan, kültürel tarafsız kullanımının tersine çevrileceğine inanmak istemiyoruz. Kültürel bir alan ganimet ve fetih sembolü haline getirilmeye çalışılıyor.

Herhangi bir dönüşüm, Evrendeki Hıristiyanlar arasında yoğun protesto ve hayal kırıklığı yaratırken, Türkiye’nin kendisine çeşitli şekillerde zarar verecektir. Bu Tapınak içindeki Kilise, Hıristiyan yaşamı ve inancı için en büyük önemi olan birçok Sinod’u organize etti.

Sonuçta, Hıristiyan inancının kurtarılmış katkısız güzellikleri, mozaik tasvirlerinin sessizce duruşu, Tapınağın Hıristiyanlık ile tarihsel ve ruhsal bağlantısını ilan ediyor. Ayasofya’nın müze statüsünü koruması için doğru kararın vermesi ve aynı zamanda komşu ülke hükümetinin anıta karşı ihtiyatlı ve ksinlikle saygılı olması gereklidir.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu