Yunanistan Haber

Yunanistan Harekete Geçti, Türkiye’nin İzinden Gidiyor

Yunanistan harekete geçerek çok amaçlı sismik araştırma gemisi yapmaya karar verdi.

Türkiye’nin sismik araştırma gemileriyle donatılmasının ardından Yunanistan da harekete geçerek çok amaçlı sismik araştırma gemisi yapmaya karar verdi.

Yunan Deniz Araştırmaları Merkezi (ELKETHE), yeni bir açık deniz ve çok amaçlı araştırma gemisinin ayrıntılı tasarımı ve inşası için bir projenin başlatıldığını duyurdu. Geminin 2015 yılında hazır olması planlanıyor.

55,18 milyon euro tutarındaki yeni sismik araştırma gemisinin inşasının finansmanı, Yunan devleti tarafından Avrupa Yatırım Bankası’ndan alınan bir krediyle sağlanacak.

1985 yılında inşa edilen, 1997 yılında yenide modernize edilen ve 35 yıldır araştırma seferleri yapan ELKETHE Oşinografi Gemisi “Ege”, yeni geminin inşası tamamlanıncaya kadar hizmet vermeye devam edecek.

ELKETHE tarafından bildirildiği üzere yeni gemi, Yunanistan’ın ulusal araştırma politikasının hedeflerine hizmet edecek ve Avrupa Komisyonu tarafından belirlenen araştırma öncelikleri, deniz ortamının, iklim değişikliğinin etkisinin ve tepkisinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacak.

Daha spesifik olarak, ELKETHE için ana, tematik, araştırma öncelik eksenleri şunlardır:

Deniz ekosistemleri ve balıkçılık araştırmaları

Deniz ekosistemi sağlığı ve çevre durumu

Deniz gözlemevleri ve tahmin sistemleri

Kıyı süreci ve entegre kıyı bölgesi yönetimi

Yerkabuğunun ve deniz jeo-tehlikelerinin dinamikleri ve kinematiği

Yeni “yeşil” ve sessiz gemi, deniz araştırmaları için esnek bir platform olacak, artırılmış operasyonel yetenekler ve yenilikçi araştırma ekipmanları ile her türlü hidrografik, oşinografik, biyolojik, balıkçılık, kimyasal, jeolojik ve jeolojik açık deniz ve 6.000 metreye kadar derinliklerde araştırma yapma kabiliyetine sahip olacak.

Ağırlıklı olarak Akdeniz, Karadeniz ve Kızıldeniz’de faaliyet gösterecek ve hem Atlantik hem de Hint Okyanuslarında araştırma seferleri gerçekleştirebilecek.

Geminin bilimsel ve teknik özelliklerinin ön tasarımı, Atina Meçovio Ulusal Teknik Üniversitesi Gemi İnşa Okulu ile işbirliği içinde Yunan Deniz Araştırmaları Merkezi tarafından yapıldı.

Gemi yaklaşık 70 metre uzunluğunda, 15 ila 16 metre genişliğinde, beş güverteli, DP-2 dinamik tutma sistemi, 50 kişilik tek ve çift kabinler (yaklaşık 20 mürettebat ve 30 bilim personeli), 200 metrekareden fazla olacak. Gemide araştırma laboratuarları, geniş bir çalışma alanı (yaklaşık 300 metrekare), oşinografik vinçler, ve sürükleyici araştırma aletleri ve araçlarının daldırılması ve kaldırılması için P-şasiler bulunacak.

Gemi toplam 3.500 knot kapasiteye, maksimum 12 knot hıza ve 10.5 knot seyir hızına, 8.500 deniz mili menzile ve denizde 50 gün menzile sahip olacak.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish