Yunanistan Haber

Yunanistan Dışişleri’nden Türkiye’ye Navtex Notası

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye’ye Navtex Notası verildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye’ye Navtex Notası verildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, diğer meselelerin yanı sıra, Türkiye’nin devam eden ihlal davranışının “yapıcı diyalog olasılığını ortadan kaldırdığını” ve bu konuda Ankara’yı Navtex’i geri çekmeye çağırıyor.

Açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

“Maalesef, yasadışı sismik incelemeler yapmak için Yunan kıta sahanlığı içinde bir alanda 1-14 Kasım dönemi için yeni bir yasadışı Navtex vermesi ile Türkiye, Uluslararası Hukukun temel kurallarını görmezden gelmeye devam ettiğini bir kez daha teyit etti.

Aynı zamanda bu eylem, dikkatlerin şu anda yardım sağlamaya ve destek ve dayanışma mesajlarını ifade etmeye odaklandığı savunmasız bir alanda daha fazla gerilim yaratmaktadır.

Bu eylemler bir kez daha gösteriyor ki, geçen Ekim ayında Türkiye’yi bu eylemleri sonlandırmaya çağıran, Avrupa Konseyi Kararları da dahil olmak üzere uluslararası toplumdan gelen çağrılara karşı hareket etmeye devam ediyor.

Yunanistan, yapıcı bir diyalog olasılığını ortadan kaldıran bu ihlal davranışını bir kez daha kınıyor ve Türkiye’yi yasadışı Navtex’i derhal iptal etmeye çağırıyor.

Bu bağlamda, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türk tarafına yönelik bir protesto notasının derhal verilmesi için talimatlar verdi ve süregelen Türkiye’nin kışkırtıcı davranışı hakkında Müttefikler ve Ortaklara bilgi verdi.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish