Yunanistan Haber

Yunanistan Dışişlerinden Erdoğan’ın Açıklamalarına Cevap

“Türkiye, kışkırtıcı ve suçlu davranışlarına derhal son vermeli ve uluslararası hukuka uymalıdır”.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı yapılan yazılı açıklama, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün KKTC’de yaptığı açıklamalarına cevap niteliği taşıyor.

Açıklamada, “Türkiye, kışkırtıcı ve suçlu davranışlarına derhal son vermeli ve uluslararası hukuka uymalıdır” ifadelerine yer veriliyor.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:

“Bugün, adanın üçte birinden fazlasının yasadışı işgaline yol açan Kıbrıs’ın Türk işgalinin 47. yıl dönümü ve işgalciye direnenleri ve özellikle şehit düşenleri saygıyla anıyoruz.

Helenizm bir bütün olarak Kıbrıs’ta kayıp, yerinden edilmiş ve mahsur kalmış binlerce kişinin dramıyla yaşamaya devam ediyor.

Yunanistan, Kıbrıs Cumhuriyeti ile tam koordinasyon halinde, Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm, ilgili BM Güvenlik Konseyi Kararları ve Avrupa Müktesebatına dayalı iki toplumlu iki bölgeli bir Federasyon için çalışıyor.

Türkiye’nin ve Kıbrıs Türk toplumunun mevcut liderliğinin bu perspektifi tersine çevirmek için gösterdiği sürekli çabalar, bizi tamamen karşıt buluyor ve bütünüyle reddediyoruz.

Yasadışı eylemlerin devamı ve Türk tarafının yeni açıklamaları, Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarını ihlal ediyor, Avrupa Konseyi’nin kararları ve Uluslararası Topluluğun çağrıları ile tamamen çelişiyor. Bunlar kınanmaktadır ve cevapsız kalmamalıdır. Türkiye, kışkırtıcı ve suçlu davranışlarına derhal son vermeli ve uluslararası hukuka uymalıdır”.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu