Yunanistan Haber

Yunanistan Dışişleri Yine Kınama Yayınladı!

İstanbul'un Fatih ilçesindeki Kariye Camii'nin ibadete açılmasına ilişkin Yunanistan Dışişleri Bakanlığı yazılı bir açıklama yayınladı.

İstanbul’un Fatih ilçesindeki Kariye Camii’nin ibadete açılmasına ilişkin Yunanistan Dışişleri Bakanlığı yazılı bir açıklama yayınladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı yazılı bir açıklamayla cami olarak hizmet vermesini kınadığını açıkladı. Dışişlerinin yazılı açıklamasında, “Türkiye’yi kültürler arası karşılıklı saygı, diyalog ve anlayışla 21. yüzyıla dönmeye davet ediyoruz.” İfadelerine yer veriliyor.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında aynen şu ifadeler yer alıyor.

“Türk makamlarının Kariye Manastırı’nı camiye dönüştürme kararı, her yerdeki dindar insanlara ve insan uygarlığının anıtlarına saygı duyan uluslararası topluma karşı bir başka tahriktir.

Ayasofya’nın ardından uluslararası tepkilere rağmen, Türkiye’deki UNESCO’nun bir başka dünya kültür mirasının karakterine kabaca hakaret ediliyor. Zaman zaman azınlık haklarına ve toplumunun çok dinli doğasına saygı beyanlarına rağmen, Türkiye, topraklarında bulunan dünya mirası eserlerine ilişkin uluslararası yükümlülüklerini ihlal etmektedir.

Türk makamlarının bugün aldığı karar, Türkiye’yi bir kez daha uluslararası toplumla karşı karşıya getirmektedir.

Kesinlikle kınanması gerekiyor.

Bu ülkeyi dünya kültür mirasının korunması alanındaki uluslararası gelişmelere ayak uydurmaya davet ediyoruz.

Kültürler arası karşılıklı saygı, diyalog ve anlayışla 21. yüzyıla dönmeye davet ediyoruz.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu