Yunanistan Haber

Yunanistan Dışişleri, Türkiye’ye Protesto Notası Verdi

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından şu ana kadar herhangi resmi bir açıklama yapılmadı.

Yunanistan’daki diplomatik kaynaklara göre, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın emri ile Türk tarafına protesto notası verildiği ileri sürüldü. Ancak Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından şu ana kadar herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

Protesto notası verilmesinin sebebi ise, BİRLİK Gazetesi’nin dün 21 Mayıs tarihinde yazdığı üzere, Meriç Sınırı Yunanistan tarafından Ferecik kasabasının güney doğu bölgesinde ve Türkiye tarafından da Yeni Karpuzlu bölgesi arasında yaklaşık 16 dönümlük bir toprak parçasının aidiyeti hakkı ile ilgili olduğu belirtiliyor.

Kış aylarında Nehir yatağının değişmesi vesilesiyle ortaya çıkan sorun, iki ülke arasında zaman zaman anlaşmazlıklara yol açıyor ve sınır bölgesindeki toprak parçasının aidiyet hakkı yeniden gündeme geliyor. Yunanistan’ın iddiası, oradaki tartışmalı toprak parçasının kendisine ait olduğunu ve Türkiye’nin de bunu işgal ettiği yönünde. Yunan basını da son saatlerde bu yönde haberler yapmaya devam ediyor.

Bu olay İngiliz “The Sun” gazetesinde de yer buldu. Gazete, yayınladığı haberde, Yunanistan toprağının Türkiye tarafından işgal edildiğini duyurdu.

 

“Meriç Sınırı’nda 16 Dönümlük Toprak Gerginliği”

 

Haberin devamını oku

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu