Batı Trakya HaberEditörün Yazıları

Yunanistan Azınlığa Yönelik Baskıları Devam Ettiriyor!

Batı Trakya Türk İlkokulları’nda Encümen heyeti seçimleri yine sekizinci kez ertelendi.

Batı Trakya Türk İlkokulları’nda Encümen heyeti seçimleri yine sekizinci kez ertelendi.

Yunanistan’da Miçotakis hükümeti, Batı Trakya Türkleri üzerindeki değişik alanlarda baskıyı tüm hızıyla devam ettiriyor. Bu baskılı uygulamalardan biri de Batı Trakya Türk Toplumunun eğitimi. Azınlığa ait Özel ve Özerk Azınlık Türk İlkokulları’nda her yıl yapılan Encümen heyeti seçimleri bu yıl pandemi gerekçe gösterilerek tam sekizinci kez ertlelendi.

Kimliğimizi inkar edenler bu fotoğraflara bir baksınlar.

Yunanistan kendisiyle çelişiyor. Kendisine yalan söylüyor. kendisini avutuyor. Düne kadar “TÜRK” bugün gözlerimizin içine baka baka “Yunanlı Müslümanlarsınız” diyorlar! Alın size ispatını!

Konuya ilişkin merkezi Almanya’da bulunan Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı yaptığı yazılı açıklamada, “Ülkemiz makamlarından okullarımızdaki encümen heyeti seçimleri ile ilgili taleplerimize yanıt vermesini ve ısrarla sürdürdüğü çözümsüzlük yaklaşımına derhal son vermesini talep ediyoruz.” İfadelerini kullanarak bir an önce seçim yapılmasını talep ediyor.

Yunanistan’ın Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti İlk ve Ortaöğretim Müdürlüğü tarafından alınan karar uyarınca 20 Nisan 2021’de yapılması öngörülen encümen heyeti seçimleri 18 Mayıs 2021 tarihine ertelendi.

“Yunanistan sürdürdüğü çözümsüzlük yaklaşımına derhal son vermeli”

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Ülkemiz makamlarının okullarımızdaki encümen heyeti seçimleri ilgili devam eden sorunun ivedilikle çözüme kavuşturulması konusunda iyi niyetten yoksun olduğu son erteleme kararı ile bir kez ortaya çıkmıştır.

Encümen heyeti seçimlerinin ilan edildiği üzere ülkemizde salgın önlemlerinin gevşetileceği ve okulların açılacağı önümüzdeki mayıs ayının 18’inde mutlaka yapılmasını bekliyoruz. Ülkemiz makamlarından okullarımızdaki encümen heyeti seçimleri ile ilgili taleplerimize yanıt vermesini ve ısrarla sürdürdüğü çözümsüzlük yaklaşımına derhal son vermesini talep ediyoruz.” dedi.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish