Batı Trakya Haber

Yunanistan, AİHM Kararlarını Uygulayacak İradeyi Ortaya Koymalıdır”

"AİHM kararlarını bir an önce tam ve eksiksiz biçimde uygulayacak iradeyi ortaya koymasıdır."

İskeçe Türk Birliği yayımladığı bir açıklamayla Yunanistan’a çağrıda bulunarak, AİHM kararlarını uygulaması talep ediyor.

İskeçe Türk Birliği’nin açıklamasında, “Yunanistan’dan beklentimiz AİHM kararlarını uygulayacak iradeyi ortaya koymasıdır.” ifadelerine yer veriliyor.

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın köklü sivil toplum kuruluşlarının başında gelen İskeçe Türk Birliği (İTB), Yunanistan’a Türk azınlık dernekleriyle ilgili AİHM kararlarını uygulaması çağrısında bulunan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi kararından sonra yazılı bir açıklama yayımladı.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi kararını memnuniyetle karşılayan İTB’nin açıklamasında, “İskeçe Türk Birliği’nin yıllarca yürüttüğü hak arama mücadelesinin ne kadar haklı ve doğru olduğunun adeta ispatı olan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi kararını memnuniyetle karşıladığımızı vurgulamak isteriz.” ifadelerine yer verildi.

İTB’den yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

“Aralarında İskeçe Türk Birliği’nin de bulunduğu Batı Trakya Türk Azınlık dernekleriyle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının Yunanistan tarafından uygulanmaması, 14 – 16 Eylül 2021 tarihlerinde Strazburg’daki Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısında incelenmiştir.

Türk azınlık derneklerinin davalarıyla ilgili incelemenin kararı bugün Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından açıklanmıştır. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, İskeçe Türk Birliği ve diğer Türk azınlık derneklerinin AİHM kararlarını uygulamayan Yunanistan’ı bir kez daha uyarmış ve AİHM kararlarının tam ve eksiksiz uygulanması için ülkemiz Yunanistan’a bir kez daha çağrıda bulunmuştur. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi söz konusu açıklamasında Yunanistan Yargıtay Mahkemesi’nin (Arios Pagos) 29 Haziran 2021 tarihinde açıkladığı kararıyla, İskeçe Türk Birliği’nin talebini bir kez daha reddetmesini açıkça eleştirmiş ve ret kararının eski gerekçelere dayandığı tespitinde bulunmuştur. Ayrıca Yunanistan tarafından AİHM kararlarının uygulanması amacıyla 2017 yılında kabul edilen yasanın da, AİHM kararlarının eksiksiz bir şekilde uygulanmasına imkan vermediği ifade edilmiştir.

İskeçe Türk Birliği’nin yıllarca yürüttüğü hak arama mücadelesinin ne kadar haklı ve doğru olduğunun adeta ispatı olan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi kararını memnuniyetle karşıladığımızı vurgulamak isteriz. Beklentimiz ve talebimiz Yunanistan’ın Batı Trakya Türk Azınlık dernekleriyle ilgili AİHM kararlarını bir an önce tam ve eksiksiz biçimde uygulayacak iradeyi ortaya koymasıdır.

İskeçe Türk Birliği olarak, yıllarca süren mağduriyetimizin son bulmasını, uluslararası hukuk normlarına aykırı hareket edilerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanmamasını, demokrasi ve insan hakları adına kabul etmemizin mümkün olmadığını bir kez daha vurgulamak isteriz.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin ‘Bekirusta Dava Grubu’ olarak bilinen İskeçe Türk Birliği, Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ve Meriç İli Azınlık Gençleri Derneği’nin AİHM’de kazandıkları davaların, Yunanistan tarafından uygulanmamasını konu alan ve 14 – 16 Eylül 2021 tarihlerinde Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısında incelemesini ve çıkan kararı son derece önemli bir karar olarak görüyoruz.

Tüm bu gelişmelerin ışığında İskeçe Türk Birliği olarak 38 yıldır sürdürdüğümüz hak arama mücadelesine büyük bir kararlılık ve inançla devam edeceğimizi tüm kamuoyuna duyururuz.”

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu