Yunanistan Haber

Yunan Ordusu 2 Ağustos’a Kadar Teyakkuzda

Yunan donanması Türkiye'nin sondaj faaliyetlerine karşı Ege'ye savaş gemileri konuşlandırdı.

Yunan donanması Türkiye’nin sondaj faaliyetlerine karşı Ege’ye savaş gemileri konuşlandırdı.

Türkiye’nin Meis Adası çevresinde denizcilik uyarı notu olarak bilinen NAVTEX ilan ederek sondaj faaliyetlerinde bulunacağını duyurması, Yunanistan’ı alarma geçirdi. Türkiye’nin bu hamlesi sonrası Yunan donanması Ege Denizi’ne savaş gemileri konuşlandırdı.

Türkiye’nin Meis Adası çevresinde Oruç Reis sismik araştırma gemisiyle sondaj faaliyetlerinde bulunacağını duyurması sonrası Yunan donanması Ege Denizi’ne savaş gemileri konuşlandırdı. Yunan basını, “Donanma birimleri dünden beri Ege Denizi’nin güneyi ve güneydoğusuna konuşlandırılıyor. Birimler her türlü faaliyete karşılık vermeye hazır” diye yazdı. Yunan donanmasının denizcilere Türkiye’nin yayımladığı NAVTEX’i dikkate almadan faaliyetlerini devam ettirme çağrısı yaptığı da belirtildi.

Donanma ile birlikte Kara ve Hava Kuvvetleri’nde de durum farklı değil. Özellikle Meriç (Evros), Kuzey Eğe ve Güney Ege’deki askeri birliklerdeki personelin izileri askıya alındı. Hava üslerinde de pilotlar hazırlık seviyesinde olduğu ileri sürülüyor.

Türkiye, denizcilik uyarı notu olarak bilinen NAVTEX yayımlayarak Oruç Reis araştırma gemisinin 21 Temmuz tarihinden itibaren Rodos ile Meis adaları arasında yeni bir sismik araştırma faaliyetinde bulunacağını duyurmuştu. Bunun üzerine Yunan hükümeti, Türkiye’yi kıta sahanlığına girmek ve egemenlik haklarını ihlal etmekle suçlamıştı.

Dün Yunan gazetesi Kathimerini, 2 Ağustos’a kadar Meis Adası’nın güneyi ve doğusunda Oruç Reis sismik araştırma gemisinin sondaj çalışmalarında bulunacağının açıklanması nedeniyle Yunanistan genelindeki ordu birliklerinin alarma geçirildiğini duyurmuştu.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu