Avrupa | Balkanlar

Yunan Halkına Çağrıda Bulundu

BM Yunan halkına sığınmacılara şans vermesi çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Yunan halkına sığınmacılara şans vermesi çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Ege Denizi’ndeki Yunanistan’a ait adalarda sığınmacı sayısının Ocak 2019’dan bu yana ilk defa düştüğünü açıkladı. Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, UNHCR Yunanistan Temsilcisi Philippe Leclerc, internet üzerinden yaptığı basın açıklamasında, geçtiğimiz Şubat ayında adalarda 42 bin 052 sığınmacı bulunurken, Nisan ayı itibarıyla adalarda yaşayan mülteci sayısının 38 bin 200’e düştüğünü ifade etti.

Leclerc, Türkiye’nin yeni tip koranavirüs salgını nedeniyle aldığı seyahat kısıtlaması önlemleri ile Yunanistan’ın Türkiye ile olan sınırındaki kontrollerini sıkılaştırmasının Yunan adalarındaki mülteci sayısındaki düşüşte etkili olduğunu kaydetti.

Korunmasız durumdaki bazı sığınmacıların adalardan Yunan anakarasına taşındığını belirten adalardaki sığınmacı kamplarının hala kapasitelerinin çok üzerinde bir doluluk oranına sahip olduğunu ve sığınmacıların buralarda insanlık dışı koşullarda yaşamaya devam ettiğini söyledi.

UNHCR Yunanistan temsilcisi, Yunan hükümeti adalardaki kampları tahliye ederek, sığınmacıların tümünü bir an önce anakaraya taşımalı derken, Yunan halkına da sığınmacıları kabul etmesi ve onlara bir şans vermesi çağrısında bulundu.

Haberin devamını oku

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu