Yunanistan Haber

Yunan Basını: “Panagiotopulos Akar İle Anlaştı”

Bu şekilde iki taraf arasında bir güven ortamı yaratılacağı belirtiliyor.

Koronavirüs pandemisi Ege Denizi’nde Yunanistan açısından askeri hareketliliğe fren koymuşa benziyor.

Yunan basınında çıkan bir habere göre, Yunanistan Savunma Bakanlığı kaynaklarından elde edilen bilgiler doğrultusunda Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Pangiotopulos ve Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, Koronavirüs pandemisi kısıtlayıcı tedbirlerin kaldırılmasına kadar, Ege Denizi’nde uluslararası olarak tüm büyük ölçekli askeri faaliyetler için geçerli olan planlı hava ve deniz tatbikatlarını askıya almayı karşılıklı olarak kabul ettikleri ileri sürülüyor.

Bu bağlamda, 11 Mayıs’ta Yunanistan tarafından yapılması planlanan “FIRTINA” (KATEGİS) askeri tatbikatının ertelendiği belirtiliyor.

Aynı kaynakların aktardığına göre, Bakan Nikos Panagiotopulos ile Türk mevkidaşı Hulusi Akar arasındaki telefon görüşmesinde, Kuzey Ege adaları üzerinde Türk savaş uçaklarının silahlı olarak uçmalarının ele alındığı belirtiliyor.

Panagiotopulos, bu anlaşmanın Koronavirüs pandemisi kısıtlamaları sonrasında da geçerli olabileceğinin mümkün olduğunu, Ankara’nın tutumunun ve bu tehlikeli uçuşlarlarla Yunan savaş uçaklarını rahatsız etmelerinin kaza rizkini arttırdığını Hulusi Akar’a aktardığı ifade ediliyor. Bu şekilde iki taraf arasında bir güven ortamı yaratılacağı belirtiliyor.

Panagiotopulos ve Akar arasındaki iletişimden sonra, şimdiye kadar fazla uçuşların olmadığı, Türk savaş uçakları tarafından sadece Yunanistan hava sahasını ihlal eden uçuşların yapıldığı belirtiliyor.

Son olarak, yarın 14 Mayıs Savunma Bakanı Yardımcısı Alkiviadis Stefanis’in Ege adalarına yapacağı ziyaretlerde adadan adaya askeri helikopterle gidecek olmasından dolayı Türk Hava Kuvvetleri’nin nasıl hareket edeceğinin ise merak konusu olduğu ifade ediliyor.

Haberin devamını oku

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish