Yunanistan Haber

“Yeşil Aşı Pasaportu”nda Anlaştılar

Başbakan Miçotakis İsrail Başbakanı Netanyahu ile Kudüs'te bir araya geldi.

Başbakan Miçotakis İsrail Başbakanı Netanyahu ile Kudüs’te bir araya geldi.

Başbakan Kiriakos Miçotakis İsrail’e düzenlediği bir günlük resmi ziyarette, Netanyahu ile yaptığı görüşmede diğer meselelerin yanı sıra, Yunanistan ile İsrail arasında seyahatler konusunda “yeşil aşı pasaportu” kullanımı üzerine anlaşmaya vardıkları açıklandı. Bahsekonu “Yeşil aşı pasaportu” nun aşılanan vatandaşlara iki ülke arasında seyahat özgürlüğü tanımaktadır.

İki Başbakanın ortak basın toplantısında söylediklerine göre, iki ülke arasında karşılıklı seyahat edecek olan vatandaşların Koronavirüs nedeniyle uygulanan kısıtlamalara veya karantina uygulamasına maruz kalmadan seyahat edebilecekleri belirtildi.

Ayrıca ikilinin görüşmesinde, İsrail’in Yunanistan’da özellikle de Selanik’te yapacağı savunma alanındaki yatırım konusunun ele alındığını, Yunanistan’ın da yerli savunma sanayisi ile bu yatırımlara katılmayı arzu ettiği israilli yetkililere aktarıldığı belirtiliyor.

Yunanistan ciddi anlamda İsrail’in ürettiği hafif ve orta ölçekli hava ve kara savunma sistemlerinden faydalanmak istediğini İsrailli yetkililerden açıkça talep ettikleri belirtiliyor. İsrail’in de buna sıcak baktığı gelen haberler arasında yer alıyor.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu