Yunanistan Haber

Yeni Uygulama, Vatandaşlar Yarından İtibaren Nasıl Dolaşabilecek

Bir Belediye sınırlarından diğer Belediye sınırlarına geçişinde yeni uygulama başlıyor.

3 Nisan Cumartesi gününden itibaren, vatandaşların bir Belediye sınırlarından diğer Belediye sınırlarına geçişinde yeni uygulama başlıyor.

Kısacası şimdiye kadar uygulanan 2 km hareket alanı kaldırılıyor, ancak bu uygulama sadece Cumartesi ve Pazar günlerini kapsıyor. Haftanın diğer günlerinde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) vatandaşların ikamet ettikleri bölgeden dolaşım amaçlı 2 km hareket mesafesine çıkma yasağı (alışveriş hariç) uygulaması yeni bir emre kadar aynen devam ediyor.

Sivil Koruma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias, bu uygulamanın pilot uygulama olduğunu, duruma göre yeniden askıya alınabileceğini söylüyor.

Vatandaşların özellikle hafta sonları araçlarıyla 13033’e “6” kodlu SMS ile bir Belediye sınırlarından diğer Belediye sınırlarına geçişine izin verilecek. Diğer günler bu kod ve uygulama geçerli olmayacak. Uygulama sadece hafta sonunu kapsamaktadır.

Uygulamada aynı atacın içinde zorunlu maske kullanımı ile 3 kişi veya bir ailenin birlikte seyahat etmesine izin verilecektir.

Dışarıda dolaşma saatlerinde herhangi bir değişiklik sözkonusu değil, 21:00 – 05:00 saatşeri arası uygulaması aynen devam ediyor.

Pazartesi günü dükkanlar açılıyor, ama nasıl?

5 Nisan Pazartesi gününden itibaren vatandaşların sadece gerekli alışverişlerde click away veya click in shop (önceden internet üzerinden veya telefonla sipariş) yöntemi ile alışveriş için 13032’e SMS ile bir Belediye sınırlarından diğer Belediye sınırlarına geçişine izin veriliyor.

Ticaret Genel Sekreteri Panagiotis Stampulidis’in açıkladığı gibi, “Hafta içi alışveriş için Belediyeler arası ulaşıma her zaman telefonla veya internet üzerinden randevu alarak izin verilmektedir” açıklamasında bulundu.

Alışverişe çıkmak isteyen vatandaşın önce ürünü almaya gideceği dükkan sahibi ile randvu talep etmesi, ardından da 13032’e SMS göndermesi gerekmektedir. Aynı gün içinde sadece bir SMS gönderilebilecek, ikinci SMS talebi otomatik olarak sistem tarafından reddedilecek.

Son olarak, bir mağazadan ürünü alındığı anda olası kontrol durumunda kimliğinizin tespit edilebilmesi için bir kimlik kartına (taftotita) veya pasaporta ihtiyacınız olduğunu, click away yöntemi ile alışverişinde nakit değil, kartla ödemeniz gerekmektedir.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu