Yunanistan Haber

Yeni Silahlar “Parmenion 2021”de Boy Gösterecek

Ülkemiz Yunanistan’ın yeni silahları “Parmenion 2021” askeri tatbikatında boy gösterecek, denenecek.

Ülkemiz Yunanistan’ın yeni silahları “Parmenion 2021” askeri tatbikatında boy gösterecek, denenecek.

Yunanistan Silahlı Kuvvetlerin en büyük ve en geniş kapsamlı (Kara-Deniz-Hava) tatbikatlarından olan “Parmenion 2021” askeri tatbikatı bu yıl plandığı üzere Sakız (Hios) adası ve Meriç (Evros) bölgelerinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

20 – 29 Eylül 2021 tarihleri arasında Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarının katılımı ile koordineli bir şekilde gerçekleştirilecek olan tatbikatın son kapanış günü (29 Eylül) her yıl olduğu gibi bu yıl da Meriç (Evros) bölgesinde gerçekleştirilecek.

29 Eylül günü sabah saatlerinde önce Saltıkköy (Lavara) bölgesi “Psilos Stalos” atış sahasında sabah saatlerinde ağırlıklı olarak Kara Kuvvetleri’ne ait tankçı-topçu askeri birlikleri tarafından tatbikatın son aşaması gerçekleştirilecek.

Ardından aynı günün akşam saatlerinde ise Dedeağaç “Aetos” atış sahasında ise ağırlıklı olarak Hava Kuvvetleri ve Kara Kuvvetlerine ait silahların atışları ile “Parmenion 2021” askeri tatbikatı son bulacak.

Tatbikatın kapanış törenini Yunanistan Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının yanısıra, Atina’daki bazı yabancı ülkelerin askeri ve diplomatik temsilcilerin de izlemesi bekleniyor.

Bu yılki tatbikatta Yunanistan Silahlı Kuvvetleri envanterine giren yeni Kiowa-Mark V-UAVs Heron gibi silahlar ilk kez boy gösterecek ve savaş alanlarındaki gibi denenecek.

Geçen yıl Yunanistan ile Türkiye arasında Ege’de yaşanan kriz nedeniyle “Parmenion” tatbikatı yapılmamıştı.

Bu nedenle;

20 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren 29 Eylül Çarşamba gününe kadar  sabah saat 07:00 – 24:00 saatleri arasında Dedeağaç (Aleksandrupolis) bölgesi “AETOS” atış tatbikat alanında ağır makineli silahlarla atışlar gerçekleştirilecek.

Tehlikeli bölgeler olarak; Makri taşkıranlar, Kazan tepesi, Korakas tepesi, Aliki kalıntıları bölgesi ve Uranos tepesinde insan ve araçların bulunması ve dolaşması tehlikelidir.

Atışlar sonrasında bölgede dolaşacak olan vatandaşlar tarafından patlamamış mühimmat bulunması durumunda ise derhal polise haber verilmesi gerekmektedir.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish