Yunanistan Haber

Yanan Dimetoka Camisi’ni İnceleyecekler

Rapor hazırlanmak üzere bilimsel çalışmanın başlatılması için son aşamaya gelindiği belirtiliyor.

Batı Trakya’da Dimetoka kentinde bulunan ve Avrupa’daki en eski Osmanlı camisi olan 597 yıllık Çelebi Sultan Mehmet Camii 22 Mart 2017 tarihinde çıkan şüpheli yangınla harap olmuştu. Özellikle caminin ahşaptan geçme yapılmış ve tek örnek olarak bulunan eşsiz kırlangıç kubbesi yanarak çökmüştü.

Kathimerini gazetesinden Sakis İoannidis’in kaleme aldığı haberde, 22 Mart 2017 tarihinde çıkan şüpheli yangında tamamen yanan Dimetoka kentindeki tarihi Çelebi Sultan Mehmet Camii ahşap tavanının, Ulusal Meçovio Politeknik Üniversitesi tarafından mimari özelliklerini analiz etmek üzere ve yeniden nasıl aynısının yapılması konusunda bir rapor hazırlanmak üzere bilimsel çalışmanın başlatılması için son aşamaya gelindiği belirtiliyor.

Söz konusu projenin bütçesinin 250.000 euro olduğunu, Meçovio Üniversitesi Mimar ve İnşaat Bölümü mühendislerinden oluşan ekip tarafından ahşap çatının fotoğraflar üzerinden yola çıkarak sıkı ve titiz bir çalışmayla daha önce belirtildiği gibi 18 ay değil, 12 ay gibi bir sürede ortaya çıkarılacağı ifade ediliyor.

Ayrıca, ekip tarafından camide bizzat yapılacak kontrollerle, caminin halen ayakta duran duvarlarının yangından ne derecede zarar gördüğü incelenecek vede hazırlanacak olan rapora ilave edilecek.

Bütün bunlar, Evros Bizans ve Bizans Dönemi Sonrası Eserlerin Restorasyonu Dairesi tarafından yürütülen Dimetoka Beyazıt Camii’nin restorasyonu, daha önce Doğu Makedonya-Trakya Girişimcilik Programı’na dahil edilmişti ve  3,4 milyon euro’luk projenin 2023 yılına kadar tamamlanması gerekiyor.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish