Batı Trakya Haber

Yaban Mersini Üretecek Üreticilere Destek Verilecek

YAKA Kiraz Paketleme Tesisi kiraza ek ikinci ürün olarak Yaban Mersini (blueberry) üretim havuzu oluşturmaya başladığını duyurdu.

YAKA Kiraz Paketleme Tesisi, başarılı bir kiraz sezonunun sonunda, tesis altyapısı, yurtdışı müşteri potansiyeli, uzman ziraat mühendisleri donanımları ve kapasite artırımıyla ürün yelpazesini genişletmeye adım atmaktadır.

Bu çerçevede, yurt dışındaki piyasalarda ve Doğu Makedonya-Trakya bölge arazilerinde yapılan araştırmalar sonucunda kiraza ek ikinci ürün olarak Yaban Mersini (blueberry) üretim havuzu oluşturmaya başlamıştır.

Yıllık 600 ton ihracat hedefimizin 400 tonunu bölgeden tamamlamayı ve 3 yıl içerisinde Doğu Makedonya-Trakya eyaletinin Yunanistan’da en büyük yaban mersini üretim bölgesi olmasını hedeflemekteyiz.

Yaban mersini üretecek üreticilerimize aşağıdaki destekler verilecektir:

  • Kurulumda danışmanlık hizmeti
  • Yıllık bakımda danışmanlık hizmeti
  • Eğitimler
  • A.B kalite sertifikaları
  • Sözleşmeli Tarım, A kalite – 2,5 € / kg ortalama üretici satış fiyatı.

Tarla arazileri her gün bol sulama yapmaya uygun, 4.2–5.5 arası pH değerlerine sahip ve projeye dahil olmaya niyetli kişiler, detayları ve verilecek hizmetler konusunda bilgi edinmek için YAKA paketleme tesisi ziraat mühendisleri ile görüşebilir.

2531020404

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu