Yunanistan Haber

Varviçiotis, Faruk Kaymakcı İle Görüştü

“Türk tarafı ülkemizin egemenlik haklarına karşı eylem ve provokasyonlara başvurmayı seçtiği sürece diyalog olasılığı ortadan kalkıyor”

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Miltiadis Varviçiotis, T.C.Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ile telekonferans yoluyla bir görüme gerçekleştirdi. Görüşmenin merkezinde, Avrupa Konseyi Yunanistan başkanlığının öncelikleri (Mayıs – Kasım 2020) arasında olan konuların ele alındığı belirtiliyor.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Varviçiotis yaptığı açıklamada, Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı’ya, merkezi konular ve Yunanistan dönem başkanlığının özel tematik öncelikleri ile dönem boyunca yapılması planlanan eylemler hakkında bilgi verdiği ve aynı zamanda Türk tarafına konuyla ilgili bir davet sunduğu belirtiliyor.

Kaymakçı’nın da Yunanistan’ın başkanlığı üstlenmesinden dolayı Varviçiotis’i tebrik ederek, Türk tarafının Yunanistan başkanlığının başarısına katkıda bulunma arzusunu ifade ettiği belirtiliyor.

Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı’nın, Yunanistan başkanlığının ana teması olarak pandemi zamanında insan haklarının korunması konusunun seçilmesinin, Avrupa Konseyi içinde işbirliği fırsatları sunduğunu dile getirdiği ifade ediliyor.

Görüşme sırasında, Yunanistan-Türkiye arasında ikili ilişkiler ve Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri ile ilgili tüm konuların da ele alındığı belirtiliyor. Varviçiotis’in, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım perspektifine Yunanistan’ın sağlam destek verdiğini yinelediği ifade ediliyor. Aynı zamanda Kaymakçı’ya, iki ülke arasında dürüst diyalog için koşulların oluşmasına katkıda bulunabilecek açık iletişim kanallarına duyulan ihtiyacı vurguladığı ve ancak bu şekilde her iki ülkeyi ilgilendiren meselelerin başarıyla ele alınabileceği belirtiliyor.

Varviçiotis’in görüşmede, mülteciler / göçmenler meselesine ve Mart 2016 tarihli AB-Türkiye Ortak Bildirgesinin önemine özel atıfta bulunulduğu ifade ediliyor. Varviçiotis’in Türkiye’den, her yaz döneminde olduğu gibi 2020 yaz döneminde de Ege Denizi’ndeki akışları en iyi şekilde kontrol etmesini istediği belirtiliyor.

Sırasıyla Faruk Kaymakcı’nın da AB’den, AB-Türkiye Ortak Bildirimi’nin diğer hükümlerini yerine getirmesini istediğini belirtiliyor.

Son olarak Varviçiotis, Kaymakçıya, “Türk tarafı ülkemizin egemenlik haklarına karşı eylem ve provokasyonlara başvurmayı seçtiği sürece, ülkemizin gelişmeyi dört gözle beklediği samimi ve üretken bir ikili diyalog olasılığının ortadan kalkıyor” vurgusu yaptığı belirtiliyor.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu