Yunanistan Haber

Vakalar Arttı, Atina ve Pire’ye Yasaklar Geliyor, Ülke Ekonomisi Buzdolabında

Bugün açıklanacak, 11-28 Şubat'ta "sert kapanma" önlemlerinin alınması bekleniyor.

Bugün açıklanacak, 11-28 Şubat’ta “sert kapanma” önlemlerinin alınması bekleniyor.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Atina ve Pire’nin dahil olduğu Atina bölgesinde Koronavirüs vakalarındaki hızlı artışı üzerine, 11-28 Şubat’ta “sert kapanma” önlemlerinin alınacağını bildirdi.

Miçotakis, Kovid-19 salgınındaki hızlı vaka artışları ve tespit edilen varyant sayılarında kaydedilen yoğunluk üzerine Attiki’de getirilmesi kararlaştırılan yeni tedbirleri, televizyonlardan canlı yayımlanan “ulusa sesleniş” konuşmasında açıkladı.

Vaka sayılarındaki artışın “ciddi endişeye yol açtığı” değerlendirmesinde bulunan Miçotakis, bu kapsamda 11 Şubat Perşembe’den 28 Şubat Pazar’a kadar “sert kapanma” tedbirlerinin hayata geçirileceğini aktardı.

Miçotakis, söz konusu kararı, uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda aldıklarının altını çizerek, bu sayede aşılama sürecinde sağlık sistemi üzerindeki baskıyı da önlemeyi hedeflediklerini söyledi.

Yunanistan’da halihazırda restoran ve kafeler sadece paket veya gel-al hizmeti verebiliyor. Halkın sadece iş, sağlık, alışveriş veya spor gibi sebeplerle kısa mesajla bildirim yapmak koşuluyla evden çıkabildiği Yunanistan’da hafta sonları da 18.00-05.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı bulunuyor.

Koronavirüs Pandemisi nedeniyle her gün kötüye giden ülke ekonomisi deyim yerindeyse buzdolabına girdi. Perakende çalışmıyor, tüccarlar mal satamıyor, işçi, emekli ve çiftçinin mağdur olduğu ülkede ekonomik koşulların kötüleşmesi nedeniyle insanların psikolojileri de bozuldu. Biri fitili ateşlese insanlar sokaklara dökülecek gibi bir sessizlik hakim ülke genelinde.

Miçotakis hükümetinin Bakanları gittikleri yerlerde halk tarafından tepkiyle karşılanıyor, protesto eylemleri düzenleniyor. Aynı durum Başbakan Kiriakos Miçotakis için de geçerli. Miçotakis geçtiğimiz günlerde Ahikerya (İkaria) adasına gitmiş ve bir bölüm ada halkı tarafından protesto edilmişti.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu