Batı Trakya Haber

“Unutulmuş Vatandaşlar Olduğumuzu Hissediyoruz”

“Maalesef Herkes Tarafından Unutulmuş Vatandaşlar Olduğumuzu Hissediyoruz”.

Dedeağaç Belediye Başkanı Yannis Zambukis, internet altyapısı olmayan, telefon altyapısı olmayan Avandos mahallesine giderek Azınlık çocuklarına tablet dağıttı. Yıl 2020 Mahallede internet altyapısı yok, Başkan Zambukis çocuklara tablet dağıtıyor.

Bu tabletlerle de okullardaki öğretmenler, çocuklardan uzaktan eğitime katılmaları isteniyor. İnternet olmayan mahallede nasıl uzaktan eğitime katılınır bunu da anlamış değiliz.

Avandos mahallesinde yaşayan Azınlık fertleri derhal devreye girdi ve bu yapılanın insanların gözüne kül atmaktan başka birşey olmadığını haykırdılar.

Dedeağaç’taki Avandos mahallesindeki soydaşlarımız, mahallelerine öncelkle ve acilen olmak üzere telefon ve internet altyapılarının oluşturulmasını talep ediyor.

İnternet ve telefon olmayan mahallede çocuklara tablet dağıttı!

Geçtiğimiz günlerde Dedeağaç Belediye Başkanı Yannis Zambukis eline aldığı 3-5 tablet ile internet altyapısı olmayan, telefon altyapısı olmayan ve batı Trakya müslüman Türk zınlığın yoğun olarak yaşadığı Dedeağaç’ın Avandos mahallesine giderek çocuklara tablet dağıttı.

Yaşanan bu göstermelik durum sonrasında soydaşların kurduğu dernek yönetimi öyle bir mektup yazdı ki, mektubu Atina’ya ilgili Bakanlıklara kadar göndermek üzere harekete geçti.

Yazılacak çok şey var ama, Dernek yönetimi tüm konuları o kadar güzel özetlemiş ki, bizim yazmamız onların çektiği sıkıntıların, çarpık ve göstermelik uygulamaların yanında hiç kalır. Onun için bırakalım da onlar konuşsun, biz de BİRLİK Gazetesi olarak onların sesi soluğu olmaya devam edeceğiz.

“Dedeağaç Belediyesi’nde Anadilleri Türkçe, Dinleri Müslüman olan Yunan Vatandaşları Dayanışma, Kalkınma, Spor ve Kültür Derneği”, İçişleri Bakanı, Kalkınma ve Yatırım Bakanı, Eğitim ve Dinler Bakanı, Dijital Yönetişim Bakanlığı, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı, Meriç (Evros) bölgesi Milletvekillerine, DMT Eyalet Başkanına, Eyalet Başkan Yardımcısına, Dedeağaç Belediye Başkanına, Eyalet Meclis Üyeleri ve Belediye Meclis Üyelerine hitaben gönderdikleri mektupta, acil olarak mahallelerine telefon ve internet altyapılarının oluşturulmasını talep ediyor.

Mektubun içeriği aynen aşağıdaki gibidir:

“Maalesef Herkes Tarafından Unutulmuş Vatandaşlar Olduğumuzu Hissediyoruz”.

“Dedeağaç’taki Yunanistan Müslüman Azınlık nüfusunun çoğunluğunun yaşadığı Dedeağaç Belediyesi’nin “Terma Avantos” bölgesi, on yıllardır binlerce sakininin günlük hayatını zorlaştıran ciddi sorunlardan muzdariptir. Şehrimizin diğer tüm sakinleri için aşikar olan sağlık ve güvenlik gibi nimetleri temin etmek için çeşitli ve cesur müdahalelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Maalesef, vilayetimizdeki geri kalmış, belki de en geri kalmış bölgelerdendir. Maalesef herkes tarafından unutulmuş vatandaşlar olduğumuzu hissediyoruz. Kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak başka bir Tanrı’nın vatandaşlarıyız.

Devlet, mahallemizi iyileştirmek ve güzel şehrimize layık kılmak için bölge sakinleri ile işbirliği içinde yapılması gerekenleri organize etmelidir. Bu çaba zaman, sabır ve vizyonla işbirliği gerektirir.

Ancak bazı şeylerin acilen yapılması gerekiyor. Ne yazık ki kronik sorunlarımızda, tasarlanması ve uygulanması hiçbir zaman öngörülmeyen sabit telefon ve internet bağlantısı sorunu da günümüz sorunlarına eklenmiştir. Okullar ve dükkanlar kapalıyken, telefon ve internet ihtiyacı sorunu ortaya çıkıyor ve çözümünü zorunlu kılıyor.

Avantos’un son bölgesinde uzaktan eğitime katılamayan yüzlerce öğrenci yaşıyor. Cihaz eksikliği sorunu ikinci sırada geliyor çünkü her şeyden önce internet ağı yok. Ve en kötüsü, çocuklarımızın sahip olduğu devamsızlıklar değil, okul sürecinden kopuk olmalarıdır.

Bölge sakinleri artık mağazalar kapalı olduğu için ihtiyaç duydukları ürünleri sipariş etme imkanına sahip değiller. Geri kalan tüm hemşehrilerimiz için anlaşılır ve normal olan durumlar.

Yukarıdakileri dikkate alırsak, bölgemizdeki iletişim eksikliğinin, vatandaşların uymaları gereken COVID-19’un yayılma riskine karşı koruma önlemleri nedeniyle, riskleri azaltmak için bir iletişim aracının ne kadar gerekli olduğu anlaşılmaktadır.

Acil bir çözüm sağlamak ve 5.000 sakinin gerçek ihtiyaçlarına hizmet edecek gerekli altyapıyı oluşturmak için her yetkili kurumun acil müdahalesini istiyoruz.

Dedeağaç Belediyesi’nin Romanlara yönelik Avrupa Programı çerçevesinde kablosuz internet bağlantısı için bir anten yerleştirerek yaptığı gibi, bu vatandaşların gözüne kül atmamaktan başka birşey değildir.

Bu uygulama ne uzaktan eğitim ihtiyaçlarını ne tüketicilerin ihtiyaçlarını ne de iletişim ihtiyacını karşılamaktadır. Bu durum gösteriş ve aşağılayıcı bir şekilde, Trakya’daki Müslüman azınlığa mensup Yunan vergi mükellefleri olduğumuzu görmezden geldiğini gösteriyor.

Belediye yönetimi bizi Dedeağaç’taki diğer hemşehrlerimizden ayırmaması gerektiğine inanıyoruz ve şehrin geri kalanında oluşturulacak olan “Sizin İçin İnternet” programı, Terma Avantos bölgesini de kapsayabilir ve bizi bundan dışlamamalıydı. Bu bölgenin karakterini değiştirecek altyapının oluşturulması ile acil çözümün birleşimi “Terma Avantos” sakinlerinin istediği şeydir.”

Saygı ve takdirle

Derneğimiz Yönetim Kurulu.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu