Batı Trakya Haber

“Ülkemiz Yunanistan’ı Eğitim Özerkliğimize Saygı Göstermeye Davet Ediyorum ”

“Ülkemiz Yunanistan’ı eğitim özerkliğimize saygı göstermeye ve okullarımızla ilgili tek taraflı kararlar almaya derhal son vermeye davet ediyoruz.”

“Ülkemiz Yunanistan’ı eğitim özerkliğimize saygı göstermeye ve okullarımızla ilgili tek taraflı kararlar almaya derhal son vermeye davet ediyoruz.”

Dostluk Eşitlik, Barış (DEB) Partisi sabık Başkanı Mustafa Aliçavuş, Encümenler Birliği yöneticilerinin aldığı 17 Aralık 2021 Cuma günü okula gitmeme kararını desteklediğini ifade etti. Aliçavuş, “ülkemiz Yunanistan’ı eğitim özerkliğimize saygı göstermeye ve okullarımızla ilgili tek taraflı kararlar almaya derhal son vermeye çağırıyoruz.”  İfadelerini kullandı.

Aliçavuş, BİRLİK Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, “Azınlık Eğitimi yıllardır adeta “kanayan bir yara” olarak devam ediyor. Yunan devletinin ilgili Bakanlığı yıllarca Azınlığın eğitiminde var olan sorunları gözmezden geldi ve gelmeye devam ediyor. Bu uygulama bize, Yunanistan’ın “Azınlık Okulu” kavramını ve hakkını ortadan kaldırmak istediği izlenimini veriyor.

Ancak Yunanistan, Azınlığa karşı bir hukuksuzluk davranışı içinde hareket ederek, Lozan Barış Anlaşması ve Uluslararası ve ikili anlaşmaları hiçe sayıyor. Bu hak gaspıdır, Anlaşmalara sadık kalmamaktır. Yunanistan bir an önce yürüttüğü bu uygulamalardan vaz geçmelidir. Bu Azınlık her daim ülkesine karşı yapıcı ve yasalara saygılı olarak bir yaşam sürdürdü ve bugün de yarın da aynı şekilde sürdürmeye devam edecek. Değişen Azınlık değil, asıl değişen Yunan devletinin her dönemde Azınlığa karşı uyguladığı yanlış ve yanlı politikalarıdır.

Dolayısıyla, Encümenler Birliği’nin eylem kararını sonuna kadar destekliyor, ülkemiz Yunanistan’ı eğitim özerkliğimize saygı göstermeye ve okullarımızla ilgili tek taraflı kararlar almaya derhal son vermeye çağırıyoruz.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish