Yunanistan Haber

Türkiye’nin S-400’leri Denemesi Yunanistan’ı Harekete Geçirdi

Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini Karadeniz bölgesinde denemesi Yunanistan’ı harekete geçirdi.

Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini Karadeniz bölgesinde denemesi Yunanistan’ı harekete geçirdi.

Yunanistan S-300 hava savunma sistemi ile ikinci deneme atışını yapmaya hazırlanıyor. Yunan basınında çıkan haberlere göre, tam yedi yıl aradan sonra Kasım ayı başlarında ikinci deneme atışı için S-300’lerin yeniden ateşleneceği belirtiliyor.

Yunanistan’ın S-300 hava savunma sistemi ile ilk atışı 13 Aralık 2013’te Girit adasının Hanya’da bulunan NATO’nun atış sahasında yapılmıştı.

S-300’ün 2. atışı için hazırlık şunlarla çakışması ise dikkat çekiyor:

Doğu Akdeniz’de Türk-Yunan gerginliğinin yaşandığı bir dönemde.

Türk S-400’lerin Karadeniz bölgesinde deneme atışlarının yapılması.

ABD ve Rusya Dışişleri Bakanlarının Yunanistan’a peş peşe ziyaretleri. Amerikan Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Selanik ve Girit SUDA’yı ziyareti ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un 26 Ekim tarihinde Atina ziyareti.

Rus yapımı uzun menzilli S-300 uçaksavar füzelerin Girit’e konuşlandırılması, 1999 yılının ilkbaharında Amerikalıların arabuluculuğu ve rızasıyla gerçekleştirilmişti.

S-300’lerin Girit’teki ilk deneme atışları Amerikalı askeri yetkililerin katılımıyla yapılmıştı.

Girit’i kapsayan uçaksavar şemsiyesi, esas olarak S-300’ler ve Rus yapımı kısa menzilli uçaksavar sistemleri TOR M-1 ve OSA tarafından oluşturulmaktadır.

Güney Kıbrıs tarafından 18 yıl önce satın alınan bir adet S-300 uçaksavar sistemi, Yunanistan ve İsrail Hava Kuvvetleri arasında Nisan-Mayıs aylarında Girit bölgesinde gerçekleştirilen ortak askeri tatbikatlar sırasında faaliyete geçirilmiş ve israil ve Yunanistan F-16 savaş uçakları üzerinde test edilmişti.

Girit’te yapılan bu ortak tatbikatta sistemin etkinleştirilmesi, İsrail savaş uçaklarının S-300’ün hedef kilitleme sistemini kontrol etmesine, radar verilerini toplamasına ve nasıl “kör” edilmesi veya yanıltabileceğinin test etmesine olanak sağlamıştı.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish