Yunanistan Haber

“Türkiye’nin 12 Mil İçin Savaşa Girme Tehdidini Ciddi Bulmuyorum”

“Türkiye’nin ciddi bulunduğunu sanmıyorum. İstediğimiz süre 12 mil duyuru ederiz.”

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Floros, “Türkiye’nin, Ege’de karasularımızı 12 mile çıkarmamız durumunda savaşa girme tehdidini ciddi bulmuyorum.” İfadelerini kullandı.

Genelkurmay Başkanı Floros, “Yunan hükümeti bu hakkı saklı tutmaktadır. Yunanistan, kanuni egemenliğini dilediği ve uygun gördüğü zaman kullanır.” Dedi.

Amerikan-Yunan Enstitüsü’nün düzenlemiş olduğu online etkinlikte konuşan Yunanistan Genelkurmay Başkanı General Konstantinos Floros, ABD’nin kendilerini değişik bir perspektifle dinlemesinden memnun olduklarını belirtirken, Türkiye’yi bölgede provokatörlükle itham etti.

Floros, “Türkiye’nin bölgeye istikrarsızlık getiren bir provokatör benzer biçimde davrandığını söylediğimizde, ne söylemek istediğimizi artık fazlaca daha net anlıyorlar. ABD de dahil olmak suretiyle bölgedeki hepimiz istikrar ve barışla fazlaca ilgileniyor ve tek baş belası Türkiye.” sözlerini sarf etti.

“ABD’nin bu davranışı fazlaca açık ve bizim açımızdan son yılların en büyük pozitif yanları, Türkiye ile ilgili bu şikayetler mevzusunda yalnız hissetmememiz” diyen Floros, ”Artık Türkiye’yi protesto eden birçok ülke var” ifadelerini kullandı.

Yunanistan’ın savunduğu ‘tüm adaların kıta sahanlığına ve münhasır ekonomik bölgeye (MEB) haiz olduğu’ görüşüne ABD’nin verdiği destekten memnun olduğun söyleyen Floros, “Türkiye’nin ciddi bulunduğunu sanmıyorum. İstediğimiz süre 12 mil duyuru ederiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye, 1995 senesinde TBMM’de almış olduğu kararla, Yunanistan’ın karasularını 12 mile çıkartmasının bir harp sebebi olacağını açıkça duyurmuştu.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu