Türkiye | Dünya

Türkiye’den Yunanistan’a Semadirek Limni ve Bozbaba Uyarısı

Önce Sakız (Hios), Limni (Limnos) ve Midilli (Mitilini). Şimdi de Semadirek (Samothraki) ve Bozbaba (Agios Evstratios).

Türkiye, Doğu Akdeniz’de Yunanistan’a, Semadirek, Limni ve Bozbaba adalarının gayri askeri statülerinin ihlal edildiğini bildiren iki yeni Navtex ile yanıt verdi.

Önce Sakız (Hios), Limni (Limnos) ve Midilli (Mitilini). Şimdi de Semadirek (Samothraki) ve Bozbaba  (Agios Evstratios). Yunanistan, Doğu Akdeniz’den sonra Ege Denizi’ndeki provokasyonlarına bir yenisini daha ekledi.

Atina yönetimi, uluslarası hukuk ve anlaşmaları yine hiçe sayarak Semadirek, Limni ve Bozbaba adalarını silahlandırmaya kalktı.

Söz konusu adaların silahlandırılmasına yönelik girişimlere Türkiye iki yeni Navtex ile cevap verdi. Adaların 1923 Lozan Barış Antlaşması ile belirlenen gayri askeri statülerinin ihlal edildiğini vurguladı.

Bozbaba (Agios Evstratios) Adası’ndaki topçu bataryası, Limni (Limnos) Adası’ndaki 88. ASDEN (Adalar) Komutanlığı’na bağlı olarak görev yapıyor.

Gayriaskeri statüde olan Limni Adası’nda da bir Mekanize Tugay, bir deniz üssü ve hava radar mevzileri mevcut. Bozbaba Adası’ndaki topçu bataryasının kuruluşunda 4 adet 105 mm.lik çekili obüs var. Menzili 14-19,5 km. olan, dik mermi yollu obüsler Türkiye kıyılarını rahatlıkla hedef alabiliyor.

Yunanistan daha önce de Sakız, ve Midilli adalarını silahlandırdı. Türkiye o adaların gayri askeri statülerinin ihlal edildiğine dair 14 ve 22 Eylül ile 9 Ekim’de 3 ayrı Navtex ilan etti.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish