Türkiye | Dünya

“Türkiye, Yunanistan İle MEB ve Deniz Sınırları Konularını Görüşmeye Hazır”

"Yunanistan'ın maksimalist pozisyonunu kabul etmiyoruz."

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Avrupa Politika Merkezi (EPC) tarafından çevrim içi düzenlenen “Belirsizlik Çağında Türk Dış Politikası” başlıklı etkinlikte konuşma yaptı.

Türkiye ve Yunanistan’ın benzer tarihi ve kültürü paylaşan, NATO’da müttefik konumunda iki komşu ülke olduğunu anımsatan Kalın, Doğu Akdeniz ve Ege’de deniz sınırları ve kıta sahanlığı gibi çözümlenememiş konular bulunduğunu anımsattı. Ancak Türkiye’nin Yunanistan ile münhasır ekonomik bölge de dahil olmak üzere deniz sınırları konularını görüşmeye hazır olduğunu, Yunan tarafının ise aşırı maksimalist pozisyonundan vazgeçmesi gerektiğini vurguladı.

“Yunanistan’ın maksimalist pozisyonunu kabul etmiyoruz”

Kalın, Yunan tarafının Ege ve Doğu Akdeniz’de maksimalist iddialarda bulunduğunu vurgulayarak, “Türkiye’ye 2 kilometre uzaklıkta, Yunan ana karasına ise 580 kilometre uzaklıkta olan Meis adasının Antalya Körfezi’nin neredeyse yarısı kadar olan 40 bin kilometrekare genişliğinde kıta sahanlığı iddiası kesinlikle kabul edilemez. Bu mantığa, coğrafyaya ve uluslararası anlaşmalara aykırıdır. Yunanistan’ın maksimalist pozisyonunu kabul etmiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Oruç Reis araştırma gemisinin, Doğu Akdeniz’deki araştırma faaliyetine ilişkin Kalın, “Yunanistan’ın aşırı tepki gösterdiğini düşünüyoruz. Doğu Akdeniz’de herhangi bir askeri veya siyasi gerginlik istemiyoruz.” diye konuştu.

Kalın, Türkiye’nin Yunanistan ile münhasır ekonomik bölge de dahil olmak üzere deniz sınırları konularını görüşmeye hazır olduğunu, Yunan tarafının ise aşırı maksimalist pozisyonundan vazgeçmesi gerektiğini vurguladı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) de Yunanistan gibi davrandığını ve Avrupa Birliği (AB) üyeliğini Türkiye’ye baskı amacıyla “pazarlık kozu” olarak kullandıklarını hatırlatan Kalın, “Doğu Akdeniz’deki tüm doğal kaynakların adil biçimde paylaşılmasını istiyoruz. Biz sadece haklarımızı korumak için oradayız. Tehdit veya yaptırım söylemlerini asla kabul etmeyiz.” diye konuştu.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu