Türkiye | Dünya

“Türkiye- Yunanistan Görüşmelerin Devam Etmesini İsteriz”

Satterfield, "Türkiye- Yunanistan arasındaki görüşmelerin devam etmesini isteriz" dedi.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, “Türkiye- Yunanistan arasındaki görüşmelerin devam etmesini isteriz” dedi.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinde bazı gazetecilere Türkiye-ABD ilişkilerini değerlendirdi. Satterfield, Türkiye ve Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerin 61. turunun İstanbul’da gerçekleşmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Atina’da yapılması planlanan bir sonraki turun yakında gerçekleşmesini umuyoruz. Bu, çok olumlu bir gelişme ve ABD bu gelişmeyi mümkün olan en güçlü şekilde destekliyor. Avrupa ve uluslararası toplumun da bu görüşte olduğunu düşünüyorum. Bu görüşmelerin devam etmesini isteriz. Her iki devletin de güvensizlik yaratan ve tırmanma veya çatışma potansiyeli yaratabilecek tek taraflı eylemlerden kaçınma çabalarının devam ettiğini görmek isteriz.”

Satterfield, Türkiye’nin böyle bir atmosfer yaratmak için aldığı önlemleri ve Yunanistan’ın çabalarını takdir ettiklerini vurguladı. Uzun süredir devam eden, zor ve karmaşık sorunların iyi niyetle, sürekli çaba ve kararlılıkla çözülebileceğini söyleyen Satterfield, “Daha önce daha karmaşık ve zor durumlarda bunu gördük. Burada da olabileceğinden umutluyuz.” diye konuştu.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu