Yunanistan Haber

Türkiye Sınır Kapısının Açılışından Hoşnut Değil

Derventlis, Kastanies (Çörekköy) Sınır kapısının açılmasında Miçotakis hükümetinin aceleci davrandığını söylüyor.

Derventlis, Kastanies (Çörekköy) Sınır kapısının açılmasında Miçotakis hükümetinin aceleci davrandığını söylüyor.

Açıkça belirtmese de Kastanies (Çörekköy) Sınır kapısının açılmasını istemiyor, Türkiye’ye alışverişe de gitmemeleri için çağrıda bulunuyor.

Evros (Meriç) Sınır Muhafızları Birliği Genel Sekreteri ve POSYFY Yönetim Kurulu Üyesi Dimitris Derventlis, Meriç (Evros) bölgesi Kastanies (Çörekköy) Sınır kapısının 16 ay sonra tekrardan hizmete açılmasıyla ilgili endişelerini dile getiren bir açıklama yayınladı. Derventlis, “Hükümetin Kastanies Gümrüğü’nü açmayı tercih ettiği zaman bir aceleciliği gösteriyor” diyerek bahsekonu gümrük kapısının açılmasına karşı olduğunu ortaya koydu.

Açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

“Evroslular haydi ileri, göç krizinde yaptığınız gibi ülkenizi ve yerel ekonomiyi destekleyin.”

“Hükümet, 16 ay önce Türk makamlarının binlerce yasadışı göçmene yönelik kitlesel, şiddetli ve güdümlü işgal girişimini unutarak – özellikle bu gümrük kapısını açmak için seçtiği zamanlama, bir aceleciliği ortaya koyuyor.

Türkiye tarafından araşlaştırılmış göç hız kesmeden devam ediyor, sınır muhafızları Evros (Meriç) sınırı boyunca uzun ve yoğun bir hibrit savaşla karşı karşıya kalıyor.

Tabii ki, sorun ne 400 sınır muhafızı alımıyla ne de hizmet filosunun kısmen yenilenmesiyle ya da Evros Nehri’nin güney tarafındaki çitin uzatılmasıyla çözülmedi. Giderek artan insan tacirlerinin ve kaçak göçmenlerin yakalanması ve aynı zamanda binlerce geri püskürtme durumunun yaşanması bu durumun kanıtıdır.

Muhtemelen bu hükümet kararı, Türk ekonomisi batmaya devam ederken, iki komşu ülke Yunanistan – Türkiye Cumhurbaşkanlarının görüşmesinin bir sonucudur.

Şubat-Mart 2020 olaylarından sonra, sadece bazıları hala böyle bir komşudan dolayı kaygısızca uyumuyor. Evroslular haydi ileri, göç krizinde yaptığınız gibi ülkenizi ve yerel ekonomiyi destekleyin.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu