Yunanistan Haber

“Türkiye Kapılarının Açılması Kararı Turizm Kararlarının Ötesinde”

“Türkiye'den turist girişi özellikle Doğu Ege adaları ve Meriç (Evros) bölgesi için gerekli.”

Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theoharis, bu türizm sezonunda Türkiye ile sınır kapılarının açılmasına yönelik, Türkiye kapılarının açılması kararının basit turizm kararlarının ötesine geçmesi nedeniyle çekinceleri olduğunu dile getirdi.

Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theoharis, iktidardaki Yeni Demokrasi (ND) Organizasyon Sekreterliği’nin çevrimiçi düzenlediği “COVID Sonrası Dönemde Yunan Turizminin Zorlukları” konulu bir toplantıya katıldı.

Bakan Theoharis çevrimiçi gerçekleşen bahsekonu oturumda, Yunan Turizminin 2021 beklentilerine ve aynı zamanda sektörün açılması için gerekli koşullara değindi. Theoharis, özellikle aşı sertifikalarıyla ilgili olarak, aşı sertifikasının dolaşım özgürlüğüne dönüş yolu olduğunun giderek daha fazla ülkenin farkına vardığına işaret etti.

2021 turizm sezonu ile ilgili olarak Theoharis, tahmininde sonucun olumlu olacağını belirterek, aşılama programları ilerledikçe nüfusun kendini daha güvende hissedeceğini ve tatilleri düşünmeye başlayacağı için talebin artacağını vurguladı.

Geçtiğimiz yılın başarısıyla bu yılın geçen yıla göre daha iyi geçeceğine dair iyimserliğini dile getiren Theoharis, “2020’de durumu diğer birçok ülkeden daha iyi yönettiğimiz için güvenli bir şekilde açmayı başardık.

Tipik bir örnek vermem gerekirse geçen Eylül’de, turizmin aktif olduğu dönemde Girit’te ülkenin geri kalanına kıyasla 2/3 oranında daha düşük bir R endeksi elde ettik ve turizm ile Covid-19 hastalığının bir arada var olabileceğini kanıtladık.

Son olarak, Yunanistan’da sınırları açık tutarak epidemiyolojik durumu güvenle yönetebileceğimizi kanıtladık ve bu yıl da aynısını yapacağız ” ifadelerini kullandı.

Meriç (Evros) ilindeki kuzey Giriş Kapılarının Türkiye’ye açılmasıyla ilgili kendisine yöneltilen soruya, Hükümetin amacının ülkenin tüm kuzey Giriş Kapılarını açmak olduğunu, ancak Türkiye kapılarının açılması kararının basit turizm kararlarının ötesine geçmesi nedeniyle çekinceleri olduğunu dile getirdi.

Bakan Theoharis, bu konuda Türkiye’den yüksek düzeyde cevaplar ve taahhütler beklendiğini, turizm açısından Türkiye’den turist girişinin özellikle Doğu Ege adaları ve Meriç (Evros) bölgesi için gerekli gördüğünü vurguladı.

Karayolu turizminin tanıtımı ile ilgili, Bakanlığın bu yönde hareket etmeye başladığını ve bu kapsamda Pazar günü Sırbistan’ı ziyaret edeceklerini ve burada ülkeye turist nüfusu alınacağının bildirileceğini söyledi.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish