Yunanistan Haber

“Türkiye İle Yaşanan Gerginlik Kimsenin Çıkarına Değil”

"Amerikalılar bölgedeki güvenilir ortağın Yunanistan olduğuna inansınlar."

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, Atina merkezli “Naftemporiki” gazetesine verdiği röportajda, “Washington, Türkiye’nin artık bölgede güvenilir bir ortak olmadığı konusunda endişeli. Endişesinin esas olarak Erdoğan’ın Rus S-400 füzelerini satın alma ve kurma kararına dayandığını ve bunun ABD için bir “kırmızı çizgi” olan bir karar” olduğunu ifade ediyor.

Panagiotopulos röportajında şu ifadeleri kullanıyor:

“Türkiye İle Yaşanan Gerginlik Kimsenin Çıkarına Değil.”

“Washington’da ‘Türkiye kaybedilmemeli’ diyenler her zaman olacaktır. Ancak Türkiye’nin bu davranışından dolayı artık o kadar inandırıcı olmadıklarına dair bir his var. Bu nedenle, sonuçlara varmak için acele etmeyelim. Bizim için en önemli şey diplomatik düzeyde işimizi yapmamızdır ki Amerikalılar bölgedeki güvenilir ortağın Yunanistan olduğuna inansınlar. Bu yönde önemli olumlu adımlar attık.

Türkiye ile yaşanan gerginlik kimsenin çıkarına değil. Yunan hükümetinin ilerlemeye devam ettiğini ve ülkeyi zırhlı hale getiren anlaşmalar imzaladığını gördüklerinde kesinlikle bir sinirlilik hali var. Bizim görevimiz, ülkeyi jeopolitik bir ortamda endişe verici bir istikrarsızlığın olduğu herhangi bir tehdide karşı korumaktır. Her ne tehdit ediliyorsa askerisizleştirilemez.

Yunanistan, adalarına yönelik askeri bir tehdit olduğu değerlendirmesini yaptığı müddetçe, bu nedenle, kendi topraklarının her parçasında olduğu gibi, orada da savunmada örgütleme hakkını muhafaza edecektir.”

“Havayı iyileştirecek adımlar atılması ve iyi komşuluk ilkelerine bağlı kalınması gerekiyor.”

Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ile yaptığı son görüşmeye değinen Panagiotopulos, “Yunanistan ile Türkiye arasında açık iletişim kanallarının sürdürülmesinin” faydalı olduğunun altını çizdi ve vurguladı: “Bu yönde adımlar atabilmek için havayı iyileştirecek adımlar atılması ve iyi komşuluk ilkelerine bağlı kalınması gerekiyor” dedi.

Savunma Bakanı Panagiotopulos, NATO ve Başbakan Kiriakos Miçotakis’in Rusya’ya yapacağı ziyaretle ilgili olarak şunları kaydetti:

“Yakın zaman önce, Hanya’da Birleşik Uçaksavar ve Füze Savunmasında NATO Mükemmeliyet Merkezi’nin açılışını yaptık. Bu yalnızca askeri değil, NATO yanlısı bir altyapı. İttifak’ın düşmanları biliniyor. Son zamanlarda Estonya’da ikili yaklaşıma (iletişim – önleme) dayalı bir iletişim kanalı olması gerektiğini savundum, Rusya’ya odaklanmayalım.

Jeopolitik zorluklar çok ve karmaşık. Jeopolitik ortam, dünyanın çeşitli yerlerinde (Pasifik, Çin, Afrika, Orta Doğu, vb.) ortaya çıkan büyük yoğunluklu alanlar ile güçlü istikrarsızlık eğilimleri göstermektedir.”

“Arzumuz, ülkemizin tersanelerinde Deniz Kuvvetleri için gemi yapımı.”

Nikos Panagiotopulos, Silahlı Kuvvetlerin silahlanma programlarına yerli savunma sanayiinin katılımıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Hükümetin temel amacı, yerli savunma sanayisini üretken, operasyonel ve rekabetçi hale getirmek için güçlendirmekti ve öyle olmaya devam ediyor.

Özellikle, EAB için ana projenin, 84 adet F-16’nın “Viper” versiyonu seviyesine yükseltilmesi. Program ilerliyor. Arzumuz, ülkemizin tersanelerinde Deniz Kuvvetleri için gemi yapımı. 2001 yılında yapımına başlanan yedi roketatar geminin sonuncusunun 2022 yılı içerisinde teslim edileceğini hatırlatırım. Hayırlısıyla anlaştığımız zaman korvetler bir Yunan tersanesinde inşa edilecek.

Yunan Savunma Sistemleri’nin hedefi, geleceği destekleyecek programları çekmek için şirketin yaşayabilirliğini sağlamak. Yunanistan’a gelecek yabancı şirket, Yunan Savunma Sistemleri (EAS) ile talep ettiğimiz gibi, ortak yapım açısından geliştirmek üzere seçildiğinde “Ulusal Silah” (Yerli Piyade Tüfeği) programı bu şekilde olabilir.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish