Yunanistan Haber

“Türkiye İle Silahlanma Yarışına Girme Niyetim Hiç Yok, Ama Fransa’dan 3 Savaş Gemisi Alacağız”

Yunanistan Fransa'dan 24 Rafale tipi savaş uçağından sonra şimdi de 3 savaş gemisi satın alacak.

Yunanistan Fransa’dan 24 Rafale tipi savaş uçağından sonra şimdi de 3 savaş gemisi satın alacak.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis bir yandan “Türkiye ile bir silahlanma yarışına girme niyetim hiç yok” derken diğer yandan da Fransa’dan 3 savaş gemisi almaya hazırlanıyor.

İki günlük resmi ziyaret için Paris’e giden Kiriakos Miçotakis, Yunan Devlet Televizyonu ERT’e verdiği özel röportajda, Atina-Paris yakınlaşması, Türkiye- Yunanistan ilişkileri, sığınmacı sorunu ve Avrupa’nın güvenlik perspektifine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Miçotakis, Türk-Yunan ilişkilerini değerlendirirken, “Sakin bir yaz geçireceğimizi öngörmüştüm, neden sakin bir sonbahar, sakin bir güz de geçirmeyelim? Doğu Akdeniz’deki gerginliğin sonuçta kimseye faydası olmayacağını Türkiye’nin anladığına inanıyorum.” diye konuştu.

İklim krizi, sığınmacı sorunu gibi ortak sorunlarda Türkiye ile iş birliği yapılabileceğini belirten Miçotakis, ekonomik iş birliğinin de iyi komşuluk ilişkileri ve saygı çerçevesinde mümkün olduğunu kaydetti.

Miçotakis, Doğu Akdeniz’deki ve Ege’deki sorunların çözümü için tek yolun uluslararası hukuk olduğunu dile getirerek, “Biz İtalya ve Mısır örneğinde, bu tür anlaşmalar yapılabileceğini gösterdik. Açıkça söyleyeceğim, sonuçta herkesin faydasına olacak çözümleri başarabilmemiz için bazı konularda karşılıklı geri adım atılmasını gerektiren anlaşmalar yapılabilir.” diye konuştu.

Yunan Silahlı Kuvvetlerinin modernleşmesi gerekliliğini vurgulayan Miçotakis, “Türkiye ile bir silahlanma yarışına girme niyetim hiç yok. Bazı konularda karşılıklı geri adım atılmasını gerektiren anlaşmalar yapılabilir.” ifadelerini kullandı.

Miçotakis, Avrupa Birliği (AB) Konseyinin, Doğu Akdeniz’e ilişkin aldığı kararların, Doğu Akdeniz’deki ilişki çerçevesini Avrupa prizması içerisine soktuğunu ve Türk-Yunan ilişkilerinin Türkiye-AB ilişkisine dönüştüğünü öne sürdü.

Yunanistan, Fransa’dan 3 savaş gemisi alacak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avustralya’nın Fransa ile denizaltı anlaşmasını iptal etmesinin ardından Yunanistan ile 3 savaş gemisinin satışını içeren anlaşma imzaladıklarını açıkladı.

Macron, Elysee Sarayı’nda Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Miçotakis ile 3 savaş gemisinin satışını içeren anlaşma imzaladıklarını duyuran Macron, Fransa’nın Lorient kentinde üretilecek bu savaş gemilerine ilişkin anlaşmanın “Fransız ürünlerinin kalitesini ve güvenini gösterdiğini” dile getirdi.

Miçotakis de bugünün Fransa ve Yunanistan için tarihi bir gün olduğunu söyleyerek Macron ile iki ülke arasında savunma alanındaki iş birliğini güçlendirmeye karar verdiklerini kaydetti.

İki ülkenin Avrupa’nın stratejik özerkliğine doğru önemli adım attığını vurgulayan Miçotakis, savunma konusunda Macron ile ortak görüşlere sahip olduklarını aktardı.

Miçotakis, Avrupa’nın Akdeniz’de, Orta Doğu’da ve Sahel bölgesinde çıkarlarını savunabileceğini dile getirdi. Ülkesinin Fransa’dan 24 Rafale tipi savaş uçağından sonra 3 savaş gemisi satın alacağını ifade eden Miçotakis, ABD ile dış politika ve savunma alanındaki iş birliği güçlendirmek için bir anlaşma imzalayacaklarını belirtti.

Miçotakis, Fransa’dan, Yunanistan’ın ihtiyaçlarını karşıladığı için savaş gemisi satın alacaklarını söyledi.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu