Yunanistan Haber

“Türkiye İle Konuşulacak Tek Konu Kıta Sahanlığıdır, Paket Çözümü Unutsun”

"Yunanistan her türlü olasılığa hazır. Eğer tahrik edilirsek, karşılık verecek yöntem ve araçlara sahibiz."

Dışişleri Bakanı Vekili Miltiadis Varviçiotis, Türkiye ile masada konuşulacak tek konunun kıta sahanlığı olduğunu belirtti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Vekili Miltiadis Varviçiotis, Real News gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye’nin Yunanistan ile arasında var olan sorunları kapsamlı bir şekilde ele alarak konuşulmasına yönelik verdiği cevapta şu ifadeleri kullandı:

“Yunanistan Türkiye ile arasında tek farklılık olarak kıta sahanlığı konusunu kabul ediyor. Ve bu bir diyalog masasında olabilecek veya gelecekte Lahey’e gidilebilecek tek konudur. Yunanistan her türlü olasılığa hazır. Eğer tahrik edilirsek, karşılık verecek yöntem ve araçlara sahibiz. Ulusal egemenliğimiz pazarlık konusu değildir.”  Açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanı Vekili Miltiadis Varviçiotis şunları dile getirdi:

“Yunanistan Türkiye ile arasında tek farklılık olarak kıta sahanlığı konusunu kabul ediyor.”

“Türkiye’nin her hareketinde veya eyleminde Yunanistan daima kararlılıkla ve soğukkanlılıkla tepki veriyor. Ve bunu sözlerle değil pratikte kanıtladı. Operasyonel ihtiyat ve Yunan tarafının geçen haftaki refleksleri, Oruc Reis’in Doğu Akdeniz’deki araştırmasının ertelenmesine büyük katkıda bulundu. Türkiye’nin geri çekilmesi tabii ki olumlu bir gelişmedir, ancak bizi hızlı sonuç çıkarmaya sürüklememelidir.  Türkiye, son aylarda kendi kışkırtıcı eylemleriyle yarattığı gerginliğin azalmasına katkıda bulunmak istiyorsa, bunu pratikte kanıtlamalıdır.

Türkiye’nin şu anda diyalog çağrısı, eğer gerçeği ifade ediyorsa, şantaj, tehditler, provokasyon ve ihlalcilik davranış rejimi altında gerçekleşemez. Ve elbette, diyalog silahlı gemilerin tehdidi altında ne de Ankara’nın arzuları ile açık bir gündem ajandası ile gerçekleşemez.

Açıkçası, Türkiye ile açık iletişim kanalları olmalı, ancak bunlar son zamana kapatılmışlarsa, bu Yunanistan’ın değil Türkiye’nin sorumluluğuydu.  Ancak Yunanistan’ın konumu değişmedi. Yunanistan Türkiye ile arasında tek farklılık olarak kıta sahanlığı konusunu kabul ediyor. Ve bu bir diyalog masasında olabilecek veya gelecekte Lahey’e gidilebilecek tek konudur. Türkiye, bazen Yunanistan ile farklılıklar olarak hayal ettiği her şey için bir paket çözüm arıyorsa, bunu unutsun.

“Ulusal egemenliğimiz pazarlık konusu değildir.”  

En başında, Erdoğan’ın ülkesi için ne istediğini kendisi seçmesi gerekiyor. Aya Sofya’yı camiye çevirerek, Türkiye’nin Avrupa değerlerinden uzak bir İslam yoluna dönmesini istediğini gösterdi. Aynı zamanda Türkiye ekonomisi derin durgunluk içerisindedir. Bütün bunlar, sürekli olarak Türk provokasyonu ile birleştiğinde, bizi sürekli tetikte olmaya zorluyor. Rahatlamaya yer yok. Yunanistan her ihtimale hazır. Eğer tahrik edilirsek, karşılık verecek yöntem ve araçlara sahibiz. Türkiye ayrıca, Yunanistan ya da Kıbrıs’a karşı yeni tahrikler çıkarması durumunda, herhangi bir zamanda etkinleştirilebilecek olan Brüksel tablosunda buna karşı bir yaptırım listesinin hazırlandığının farkında olmalıdır. Ulusal egemenliğimiz pazarlık konusu değildir.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu