Yunanistan Haber

“Türkiye İle Her Zaman Anlaşmaya ve Yapıcı İşbirliğine Açık Olacağız”

“Türkiye çitin uzatılmasından rahatsızlık duyuyor.”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Real News gazetesine verdiği mülakatta yine Türkiye hakkında uzunca konuştu ve Türkiye’yi dışlamadıklarını, aksine Türkiye ile her zaman anlaşmaya ve yapıcı işbirliğine açık olacaklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Real News gazetesine verdiği mülakatta Türkiye ile ilgili söyledikleri aynen aşağıdaki gibidir.

“Türkiye çitin uzatılmasından rahatsızlık duyuyor.”

“Başbakan’ın işaret ettiği gibi, çit normal şekilde tamamlanacaktır. Bunun nedeni, kara sınırlarımızı korumanın başka bir yolu olmasıdır. Egemenliğimizi savunmak için uygun gördüğümüz her türlü yasal eylem kararını alma hakkımız var. Kuzeyde olduğu gibi çiti uzatmaya devam edeceğiz. Türkiye rahatsızlık duyuyor. Resmi açıklamalarda ima ettiği üzere, yakın geçmişte olduğu gibi gelecekte de harekete geçmesi halinde böyle bir yapının bunu engelleyeceğini biliyor. Böylece çit tamamlanacak. Durum böyle geliştiği için bölgemizi, ulusal egemenliğimizin güvenliğini ve korunmasını ilgilendiren bir konudur.

Yunanistan öncelikle bölgedeki tüm ülkelerle işbirliği ve dostluk arzulayan bir ülkedir. Geçmişte belirttiğim gibi, hiç kimseyi dışlamıyoruz ve kimseye karşı dönmüyoruz. Dış politikamızı barış, işbirliği ve uluslararası hukuka saygıya dayalı sürdürüyoruz. Yunanistan, elbette, muhataplarının uluslararası hukuk kurallarını ve iyi komşuluk ilişkileri ilkelerini benimsemesi koşuluyla, diğer devletlerde olduğu gibi Türkiye ile her zaman anlaşmaya ve yapıcı işbirliğine açık olacaktır. Ne yazık ki, Türkiye genellikle bu şekilde işlemiyor.

Komşu ülkelerin egemenliğini ve egemenlik haklarını ihlal ediyor ve en yüksek uluslararası organ olan BM’nin kararlarına bile uymama konusunda ısrar ediyor. Bu nedenle, barışçıl bir ülkenin yapması gerektiği gibi Türkiye ile iletişim kanallarını açık tutuyoruz. Bununla birlikte, Evros’ta çitin genişlemesi gibi önlemler almanın gerekliliği bulunduğundan dolayı, şu anda iletişim seviyesinin arzulananın çok altında olduğu gerçeğinin bir göstergesidir.

Şimdiye kadarki deneyimler, hava koşullarının iyileşmesi, ülkeye yasadışı yollardan girme girişimlerinde bir artışa işaret ettiğini göstermektedir. Türk yetkililerin son açıklamalarını dikkate alırsak, sınırlarımız üzerindeki baskının yapay olarak, yani Türkiye’nin hareketlendirmesi ile makul bir şekilde artmasını bekliyoruz. Hükümet ve ilgili kurumlar geçmişte yaşananları önlemek için organize bir planla düzgün bir şekilde hazırlanmış bulunuyoruz. Bu hazırlığımızın caydırıcı olacağını ve planlamamızın uygulanmasının gerekmeyeceğini umuyorum. Ancak bu elimizde değil. Her durumda, görevimizi sonuna kadar en iyi şekilde yapmaya hazırız.

Maalesef Türkiye’nin savaş gemileri politikasını izlemeyi ve hatta sürekli olarak seçmeyi tercih ettiğini ve tehditleri tekrarlayarak gündeme getirmesine alıştık. Muhtemelen henüz fark etmediği şey, bu politikanın arzuladığı sonuçları vermeyeceğidir. Yunanistan her türlü olasılığa hazırdır ve Uluslararası Hukuk temelinde tahriklere sağlam bir şekilde güvenle cevap vermektedir. Dışişleri Bakanlığı, ülkenin diplomatik silah deposunu başta AB’nin yanı sıra, hem ikili hem de üçlü ve çok taraflı işbirliği düzeyinde bir dizi dost devletle güçlendirmiştir.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu