Yunanistan Haber

“Türkiye İle Anlaşmazlıkların Askerileştirilmesi Kötüleşmeye Yol Açacak”

“Türkiye'yi yokuş aşağı ne söylemleriyle ne de eylemleriyle takip etmeyeceğiz”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias katıldığı bir radyo programında  Türkiye ile ilgili önemli sözler sarf etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, 6 Mayıs Çarşamba günü Atina merkezli Real radyo istasyonunda bir programa katıldı ve Türkiye ile ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dendias, “Türkiye’yi yokuş aşağı ne söylemleriyle ne de eylemleriyle takip etmeyeceğiz” dedi.

Bakan Dendias şu ifadeleri kullandı.

“Anlaşmazlıkların askerileştirilmesi kötüleşmeye yol açacak”

“Ulusal çıkarlarımızı, ulusal egemenliğimizi korumakla yükümlüyüz. Türkiye’nin ilişkilerimizi, herhangi bir anlaşmazlığı askerileştirebilecek bir yükselişe sürüklemesine müsade etmemeliyiz. Türkiye ile krizi askerileştirmeye gitmeyeceğiz. Bu, Türkiye’nin Yunanistan için kurduğu, hukuk aşamasından eylem aşamasına geçmek için bir tuzak şekli.

Türkiye ile olan anlaşmazlıkların askerileştirilmesi bir çözüme yol açmayacak, kötüleşmeye yol açacak. Yunanistan ulusal alanını savunma haklarını elinde tutuyor. Bu konuda komşumuz Türkiye ile hemfikir olmalıyız. Biz her zaman ait olduğumuz AB temelinde uluslararası hukuk ve Avrupa mantığı çerçevesinde hareket ediyoruz.

Malesef Türkiye ile öyle bir havadayız ki ülkemizin devamlı olarak uzattığı dostluk eline karşılık vermiyor. Aksine, durumu sürekli bir gerginliğe götürüyor ki bu ne bizim açımızdan ne de Türkiye açısından pozitif bir sonuca ulaşamaz. Türkiye’nin bu tutumu işleri zorlaştırıyor.”

Haberin devamını oku

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu