Yunanistan Haber

“Türkiye Bölgede Herkes İçin Bir Sorun Haline Geldi”

"Türkiye herkes için bir sorun haline geldi. Avrupa Birliği artık bunu anlıyor. Bence ABD bunu çoktan anladı."

Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos yine Türkiye’ye yüklenirken, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz bölgesinde bir istikrar ve güvenlik direği olduğunu vurguladı.

Yunanistan Milli Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, Economist konferansında “Doğu Akdeniz’de jeopolitik sürtüşme ve enerji güvenliği – Gergin İpte Yürüyüş” konulu panelde yaptığı konuşmada, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de istikrar ve güvenlik direği olduğunu vurguladı.

Bakan Panagiotopulos Türkiye ile ilgili bölümde ise, “Türkiye herkes için bir sorun haline geldi. Avrupa Birliği artık bunu anlıyor. Bence ABD bunu çoktan anladı.” Değerlendirmesini yaptı.

Bakan Panagiotopulos özetle şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye herkes için bir sorun haline geldi”

“Doğu Akdeniz’de ne zaman sorun olsa bölge sınırlarının ötesine aşıyor. Her defasında barış hakim olduğunda, bölgede ve ötesinde refah için tüm bu koşullar vardır. Bölgede barış ve istikrarın sağlanması bizim çıkarımızadır. Bu bağlamda Yunanistan iki cephede aktiftir. Birincisi yoğun diplomasidir. İkincisi, Silahlı Kuvvetlerin yeteneklerinin geliştirilmesidir.

Yunanistan son 50 yılda çok değişti, NATO üyesi olarak yükümlülüklerini yerine getiriyor. Yunanistan’ın ABD ile olan ilişkileri stratejik, iki ülke arasındaki ilişkiler mümkün olan en iyi noktada olduğuna inanıyorum.

Sorun artık Yunanistan ile Türkiye veya Kıbrıs ile Türkiye arasında ikili bir anlaşmazlık olarak görülmüyor. Türkiye’nin uluslararası hukuka aykırı hareket ettiği göz önüne alındığında, tüm bölgeyi istikrarsızlaştırma riski bulunuyor.

Türkiye’nin revizyon davranışı daha geniş bir bölge için istikrarı bozuyor. Suriye ve Libya’dan Kafkasya bölgesine kadar. Sonuç olarak, Türkiye herkes için bir sorun haline geldi. Avrupa Birliği artık bunu anlıyor. Bence ABD bunu çoktan anladı.

Türkiye’nin uluslararası hukuk kurallarına uymalıdır, ulusal özlemlerinin de bir sınırı vardır. Türkiye oyunu kuralına göre oynamalıdır.”

ABD Büyükelçisi de katıldı

Panele ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt da katıldı. Büyükelçi Pyatt, ABD’nin ikili ilişkileri yükselterek ve derinleştirerek vede Yunan-Amerikan Savunma İşbirliği Anlaşmasını genişleterek, Yunanistan ile askeri ilişkileri geliştirmeye kararlı olduğunu vurguladı.

Amerikan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt iki ülke arasındaki özellikle askeri işbirliği için, Amerikan kuvvetlerinin ortak tatbikatlardaki varlığına ve ayrıca Girit’teki SUDA Üssü, Dedeağaç, İskeçe Kayalar ve Stefanovikio’daki Yunan Silahlı Kuvvetleri ile yapılan işbirliklerine atıfta bulundu, övgüyle bahsetti. Bu işbirliğini, iki ülkenin ortak çıkarları ve değerlerini paylaştığı için, Yunanistan ve ABD’nin Doğu Akdeniz için ortak vizyonu olarak nitelendirdi.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish