Yunanistan Haber

Türkiye-Arnavutluk İşbirliği Metropoliti Tedirgin Etti: “Türkiye Yunanistan’ı Kuşatacak”

“Türkiye Yunanistan'ı Ege'den ve İyon Denizi'nden kuşatacak.”

“Türkiye Yunanistan’ı Ege’den ve İyon Denizi’nden kuşatacak.”

Türkiye ile Arnavutluk arasındaki deniz alanındaki yeni işbirliği Epir bölgesi Metropoliti Andreas’ı tedirgin etmiş.

Metropolit Andreas yaptığı açıklamada, Adriyatik kıyısındaki Avlonya (Vlore) şehrinde bulunan ve aynı zamanda Arnavutluk Donanması’na da hizmet veren Paşa Limanı’n Arnavutluk tarafından Türkiye’nin kullanımına verilmesinin Yunanistan açısından bir tehlike olduğunu ifade ediyor.

Metropolit Andreas açıklamasında şu ifadeleri kullanıyor. “Bu da demek oluyor ki, çok yakında oradan akın yapan ve İyonya Denizi’ni kontrol eden bir Türk donanmasını görebileceğimiz anlamına geliyor. Türkiye’de gelişmekte olan şartlara göre, Türk uçak gemisi “ANADOLU” nun yapımının tamamlanmaya yaklaştığı düşünüldüğünde, Türkiye’nin diğer savaş hareketlerinin buradan koordine edileceğini görebiliriz.

Bu bilgilerden iki konuda çok fazla derin endişe duyuyorum:

Birincisi, Arnavutluk yakın zaman öncesine kadar Kuzey Epir Yunanlıların aleyhine yönelik ciddi eylemlerde bulunmuştu. Kaldı ki, bunları Avrupa Birliği ile kapsamlı müzakereler yapmanın yollarını aradığı bir dönemde yapıyor. Ancak Yunanistan, Arnavutluk’u Avlonya (Vlore) şehrinde bulunan limanın Türk Deniz Kuvvetleri’nin kullanıma verilmesinin askıya alınması için yapabileceği gerekli baskıyı yapmadı. Bu, komşunun Avrupa Birliği’ne katılması için de geçerlidir. Yunanistan AB üyesidir. Kuzey Epirlilerin haklarına saygı göstermediği sürece Arnavutluk’un Avrupa Birliği’ne dahil olmasını durdurmak için veto etme hakkına sahiptir. Oysa ülkemiz bu hakkını kullanmayı aklından dahi geçirmedi. Aksine, tepki göstermeden yeni Sultan Erdoğan’ın Türkiye’sinin Arnavutluk’ta aktif olmasına izin veriyor.

Ne yazık ki, Atina, 28 Aralık 2018’de genç, cesur Yunan Konstantinos Kaçifas’ın Arnavut Polisi tarafından soğukkanlı bir cinayetle öldürülmesine ve Kuzey Epirüs halkının kötü durumlarına da kayıtsız kaldı.

İkincisi, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama tarafından Erdoğan’a teslim edilen Avlonya (Vlore) şehrinde bulunan liman, yakın zamanda Türk Deniz Kuvvetleri’nin İyon Denizi’ne çıkışının yeri haline gelecek ve Türkiye tarafından kontrol edilecek. Böylece Türkiye Yunanistan’ı Ege’den ve İyon Denizi’nden kuşatacak.

Ve bu meselenin ülkemizin sorumlu siyasi ve askeri yönetim liderleri tarafından çözülmesi gerekiyor.

İsa’ya dua ediyorum

Ancak merak ediyorum, bu düşmanca eylemlerinin tırmanmasına karşı çıkmadan neden izin verdik? Neden Arnavutluk Helenizm düşmanlarının sürekli hedefinde bulunan Kuzey Epirüs halkının kaderi için mücadele vermiyoruz?

Elbette Yunanistan’ın içinde var olan sorunlarını hiç kimse görmezden gelemez. Ancak bununla birlikte, Atina’nın sadece mevcut sorunlara odaklanmaması, aynı zamanda Kuzey Epirüs gibi diğer konuların ihmal edilmesine de izin verilmemesi iyi olacaktır. Hiç kimse vatanseverliğe itiraz etmez. Özgürlük cesaret ve gözüpeklik gerektirir. Ülkemizin siyasi dünyasını aydınlatması ve hoş olmayan gelişmelerin önlenmesi için İsa’ya uzunca dua ediyorum.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu