Yunanistan Haber

Türkevi’nin Açılışına Katılması Kriz Çıkardı

Başpiskopos Elpidoforos'un Türkevi açılışına katılması Yunanistan’da ve Güney Kıbrıs’ta kriz çıkardı.

Başpiskopos Elpidoforos’un Türkevi açılışına katılması Yunanistan’da ve Güney Kıbrıs’ta kriz çıkardı.

Amerika Başpiskoposu Elpidoforos Lambriniadis’in New York’taki Türkevi’nin açılışına katılması yunanistan başta olmak üzere Kıbrıs’ın güneyinde de tepkiye yol açtı.

Fener Rum Patrikhanesi Amerika Başpiskoposu Elpidoforos Lambriniadis’in New York’taki Türkevi’nin açılışına katılması Yunanistan ve Kıbrıs’ta milliyetçi kesimlerin tepkisini çekti. Birçok Helen milliyetçisi bazı dini önderlerin katılmamayı seçtiği bu etkinliğe ABD Başpiskoposu’nun katılmasını hata olarak görürken, Elpidoforos’a ‘Ankara’nın Kıbrıs meselesinde olumsuz tavırlar içerisinde olduğu bir süreçte Erdoğan hükümetinin propagandasına alet olma’ suçlaması yöneltildi.

Milliyetçi kesimler, Elpidoforos’un ilerleyen yıllarda Fener’de gerçekleşecek yeni patrik seçimlerinde konumunu güçlendirmek için iktidar odaklarıyla ve Ankara’yla yakın ilişki kurmaya çalıştığını da öne sürdü.

Anastasiadis görüşmeyi iptal etti

Güney Kıbrıs’taki milliyetçi kesimler ayrıca, Türkevi’nin açılışında Elpidoforos’un KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la yan yana poz vermesine tepki gösterdi. Bu eleştirilere kulak veren Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ise Elpidoforos ile önceden planlanan görüşmesini iptal etti.

Miçotakis görüşecek

Yunanistan basınında da, Başbakan Kiriakos Miçotakis’in Anastasiadis’in izinden gidip New York’ta Elpidoforos ile görüşmeyeceği iddia edildi. Söz konusu haber Atina’daki Başbakanlık kaynaklarınca doğrulanmadı. Atina’daki son bilgilere göre New York’ta bulunan Miçotakis Amerika Başpiskoposu’yla Cuma günü bir araya gelmesi bekleniyor.

Başpiskoposluktan açıklama

Amerika Başpiskoposluğu ise yoğun eleştiriler karşısında, Elpidoforos’un çalışmalarını Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılması hedefine adadığını ve geçen yıl Ayasofya’nın tekrardan ibadete açılması meselesinde de tavrını belli ettiğini hatırlattı. Elpidoforos’un kendisi de, Türkevi açılışıyla ilgili olarak sosyal medyadan yaptığı açıklamada “her zaman Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılmasından yana olduğunu” vurguladı.

Elpidoforos Amerika Başpiskoposu olmadan önce Bursa Metropoliti ve Heybeliada Ruhban Okulu Başrahibi olarak Fener Patrikhanesi bünyesinde önemli görevler üstlenmişti.

Din ve felsefe alanlarında akademik çalışmaları bulunan, doktora ünvanına sahip, entelektüel kimliğiyle öne çıkan Ortodoks din görevlisi önceki yıllarda Türkiye’deki milliyetçi odakların da hedef tahtasında bulunmuştu.

Bakoyananni de yorumladı

Yaşanan bu olayı Yunanistan eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni de yorumladı. Bakoyanni, “Türkevi’nin açılışında Başpiskopos Elpidoforos’un hazır bulunmasının yarattığı rahatsızlığı anlıyorum. Bu görüntüden rahatsız olmayan yoktur.

Ancak Elpidophoros’un İstanbul’da bulunan Ekümenik Patrikhane’yi temsil ettiğini ve Metropolitlerinin Türk vatandaşı olduğunu unutmayalım. Patrikhane bu nedenle bir miktar denge sağlamalıdır.

Bir buçuk yılda bu kadar çok şey yapan Elpidoforos’un bir hamlesini hafife almayalım.” İfadelerini kullandı.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu