Batı Trakya Haber

“Türk Öğretmenlere Aşı Randevusu Verilmemesi Açık Bir Ayrımcılıktır”

Yunan makamları Batı Trakya Türk toplumuna ayrımcılıkta sınır tanımıyor!

ABTTF Başkanı: “Türk öğretmenlere aşı randevusu verilmemesi açık bir ayrımcılıktır. Salgın döneminde öğretmenlerin ve öğrencilerin sağlığı söz konusudur. Ülkemiz makamları bu sorunu derhal çözüme kavuşturmalı, iki okulumuzda görev yapan öğretmenlerimiz de bir an önce aşılarını yaptırabilmelidir.”

Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türk toplumu mensubu öğretmenler okulların açılması öncesinde Kovid-19 aşı listesine alınmadı. Gündem ve Birlik gazetelerinin haberine göre Gümülcine ve İskeçe’deki iki Türk azınlık ortaokulu-lisesinde görev yapan Türk öğretmenler yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında Yunanistan Sağlık Bakanlığı tarafından zorunlu olarak aşılanması kararlaştırılan eğitimciler arasına dahil edilmedi. İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi ile Gümülcine Celal Bayar Azınlık Ortaokulu-Lisesi’nde görevli Türk öğretmenlere eğitimcilerin aşı randevusu aldığı çevrim içi platformdan randevu verilmediği belirtildi.

“Türk Öğretmenlere Aşı Randevusu Verilmemesi Açık Bir Ayrımcılıktır

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Gümülcine ve İskeçe’deki iki Türk azınlık ortaokulu-lisesinde görev yapan Yunan öğretmenler aşı randevusunu hemen alabilirken Türk öğretmenlere aşı randevusu verilmemesi açık bir ayrımcılıktır. Eğitim Bakanlığı’nın Sağlık Bakanlığı’na sunduğu ve ülkedeki tüm eğitimcilerin bilgilerini içeren listede bu okullarımızda görev yapan Türk öğretmenlerin isimlerine yer verilmemesini basit bir bürokratik ihmalkarlıkla açıklamak mümkün değildir. Salgın döneminde öğretmenlerin ve öğrencilerin sağlığı söz konusudur. Ülkemiz makamları bu sorunu derhal çözüme kavuşturmalı, iki okulumuzda görev yapan öğretmenlerimiz de bir an önce aşılarını yaptırabilmelidir.” dedi.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish