Avrupa | Balkanlar

Türk Bayrağını Yırtmıştı, Dokunulmazlığı Kaldırıldı

Türk bayrağını yırtmasıyla gündeme gelen ırkçı Yunan vekil Lagos'un dokunulmazlığı AP'de kaldırıldı.

Türk bayrağını yırtmasıyla gündeme gelen ırkçı Yunan vekil Lagos’un dokunulmazlığı AP’de kaldırıldı.

Kağıda basılı bir Türk bayrağını yırtmasıyla gündeme gelen ve hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunan neonazi Altın Şafak üyesi Yunan vekil Yannis Lagos’un dokunulmazlığı Avrupa Parlamentosu’nun yaptığı oylama sonucunda 25 oya karşı 658 oyla kaldırıldı.

Yunan mahkemesi, Ekim 2020’de aşırı sağcı neo-nazi örgüt Altın Şafak Partisi’nin lideri Nikos Mihaloliakos ve yönetici kadrosunu “suç örgütü yönetmekten” 13’er yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Temyiz Mahkemesi, 5 yılı aşkın süredir devam eden davada, 454 duruşmanın ardından Altın Şafak’ın suç örgütü olduğuna hükmetmişti.  Ceza alanlar arasında Avrupa Parlamentosu’nda (AP) yaptığı konuşma sırasında Türk bayrağını yırtan parlamenter Yannis Lagos da bulunuyordu.

Avrupa Parlamentosu dün, hakkında kesinleşmiş cezası bulunan AP milletvekili ve Altın Şafak üyesi Yannis Lagos’un dokunulmazlığının kaldırılması yönünde oylama gerçekleştirdi.

Pazartesi günü öğleden sonra yapılan ve sonuçları yeni açıklanan oylamada Lagos’un dokunulmazlığı 25 oya karşı 658 oyla kaldırıldı.

Hakkında uluslararası tutuklama emri çıkması beklenen Lagos, Avrupa Parlamentosu’nda konuşma yaparken Türk bayrağının basılı olduğu kağıdı yırtması ile hatırlanıyor.  Bu ırkçı eyleme Türkiye sert tepki göstermiş, ardından Yunanistan Dışişleri Bakanlığı da Lagos’un bu düşmanca tavrını ‘saygısızlık’ ve ‘Neonazizm’ olarak nitelemişti.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu