Batı Trakya

Türk Azınlık’tan Atina’ya, “Geri Adım Atılmayacak!” Mesajı

Batı Trakya Türkleri Eğitimleri İçin “TEK YUMRUK!” Atina’ya, “Geri Adım Atılmayacak!” Mesajı.

Batı Trakya Türkleri Eğitimleri İçin “TEK YUMRUK!”  Atina’ya, “Geri Adım Atılmayacak!” Mesajı.

Batı Trakya Türkleri bu defasında kararlı! Atina’ya “Geri adım atılmayacak!” mesaajı gönderiyor.

Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği’nin aldığı 17 Aralık eylem kararına, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın kurum ve kuruluşlarından gelen destek çığ gibi büyüyor. Azınlık, Yunan devletinin Azınlık eğitiminde uyguladığı asimile ve yok etme politikalarına karşı “TEK YUMRUK” olmuş durumda. Bu boykot kararının sadece uyarı niteliğinde olduğu belirtilirken, gerekirse daha değişik adımların atılması yönünde tereddüt edilmeyeceği yönünde kararlılık belirtiliyor.

Destek veren kurum, kuruluşlar ve STK’lar:

‘Hukuksuz uygulamalara dikkat çekmek istiyoruz’

Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği Başkanı Ahmet Kara, 17 Aralık Cuma günü yapılacak eğitim eylemiyle ilgili olarak GÜNDEM’e konuştu.

Yönetimin hukuksuz uygulamalarına dikkat çekmek için eylem kararı aldıklarını belirten Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği Başkanı Ahmet Kara, “Yaptığımız diyalog çağrısı idare tarafından dikkate alınmamış ve veliler resmen yok sayılmıştır.” dedi.

Ahmet Kara şu ifadelere yer verdi: “Encümenler Birliği yönetimi olarak göreve geldiğimiz andan itibaren idarenin azınlık eğitimi üzerinde oynadığı oyunları sonlandırmak için elimizden ne geliyorsa yapacağımızı belirtmiş ve yetkilileri azınlık okullarının asıl sahipleri encümenlerle diyaloğa davet etmiştik. Yaptığımız bu diyalog çağrısı idare tarafından dikkate alınmamış ve çocukları azınlık okullarında eğitim gören veliler resmen yok sayılmıştır. Bu vesileyle bugüne kadar yapılmış ve yapılmaya devam eden bütün hukuksuz uygulamalara dikkat çekmek için bu kararı aldık.”

Gasp edilen eğitim haklarına dikkat çekmek ve bu duruma tepki göstermek amacıyla 17 Aralık Cuma günü çocukları okullara göndermeyeceklerini anlatan Encümenler Birliği Başkanı Ahmet Kara, güçlü bir mesaj vermek istediklerini vurguladı.

Kara sözlerini şöyle tamamladı: “Devlet, gerek merkezdeki yöneticileri gerekse bölgemizdeki yöneticileri aracılığı ile her geçen gün azınlık eğitimini nasıl sekteye uğratırım çalışmaları üzerinde durmakta. Bu apaçık ortada. Öyle olmadığını ve devletin gerek ikili anlaşmalar gerekse uluslararası antlaşmalarla yüklendiği sorumluluğu yerine getirdiğini hiçbir devlet yetkilisi iddia edemez. Durum böyle olunca biz velilere düşen görev haklarımızı sonuna kadar korumanın yollarını aramaktır. Hakkımızı gasp edenlere artık yeter diyoruz ve bütün velilerimizi 17 Aralık cuma günü çocuklarını okula göndermeyerek yönetime güçlü bir mesaj vermeye davet ediyoruz.”

 

‘Eğitim mücadelesinde halkımızla birlikteyiz’

İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, 17 Aralık Cuma günü azınlık okullarında yapılacak eyleme desteğini açıkladı. GÜNDEM’in sorularını yanıtlayan müftü Mete, Yunan devletinin her geçen gün azınlık eğitimiyle ilgili azınlığın hak ve kazanımlarını ortadan kaldırdığını belirterek, eylem kararını desteklediğini söyledi.

Müftü Ahmet Mete şöyle konuştu: “Azınlık eğitimiyle ilgili bir çok sorunumuz var. Aslında Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın bir çok sorunu var. Eğitimde de, diğer konularda da devletin bize yaklaşımını tasvip etmek mümkün değil. Eğitim konularında tabii ki encümen heyetlerimizle birlikteyiz. Çocukların anne babalarıyla birlikteyiz. Son dönemde azınlığa sorulmadan, danışılmadan okullarımızdaki Cuma günü programı değiştirildi. Belki basit gibi görünebilir ama Cuma namazından önce okulların paydos olması bizim bir hakkımızdı. Ve bu hak yavaş yavaş elimizden alındı. Bütün diğer haklarımız alındığı gibi. Diğer sorunlar ve konularda olduğu gibi azınlık insanına, azınlık kurumuna sormadan, danışmadan karar alınıyor ve bu böyle olacak diye dikte ediliyor. İşte azınlık insanını bu yaklaşıma olan tepkisini ifade edeceği 17 Aralık Cuma günü yapılacak eylemi müftülük olarak, şahıslar olarak destekliyoruz.”

Batı Trakya Türk azınlığının, liderlerin, kurum ve kuruluşların etrafında kenetlenme vaktinin geldiğini vurgulayan İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, “Karşımızdaki devlet, organize bir devlettir. Dolayısıyla bizim de organize olmamız lazım. Batı Trakya Türk Azınlığı olarak gasp edilen haklarımızın kazanılması ve elimizden alınmaması için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Biz İskeçe müftülüğü olarak bu uğurda verilecek mücadelede her zaman halkımızla beraberiz ve beraber olmaya da devam edeceğiz. Eğitim mücadelesinde halkımızla, insanımızla birlikteyiz. Hep beraber hareket edeceğiz. Alınan eylem kararı çok yerinde bir karardır. Azınlık mensubu tüm veliler de çok dikkatli hareket etmeli ve buna destek vermelidir.” diye konuştu.

 

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF)

“Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği’nin eylem kararını destekliyoruz!”

ABTTF Başkanı: “ABTTF olarak Encümenler Birliği’nin eylem kararını sonuna kadar destekliyor, ülkemiz Yunanistan’ı eğitim özerkliğimize saygı göstermeye ve okullarımızla ilgili tek taraflı kararlar almaya derhal son vermeye çağırıyoruz.”

Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği, Batı Trakya Türk toplumunun eğitim alanında maruz kaldığı hak ihlallerine dikkat çekmek amacıyla 17 Aralık 2021’de Batı Trakya genelinde tüm Türk ilkokullarına öğrencilerin gönderilmemesi yönünde eylem kararı aldı.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Batı Trakya Türk toplumu, ikili ve uluslararası antlaşmalarla eğitim özerkliğine sahip olmasına rağmen ülkemiz Yunanistan tek taraflı kararlar ve uygulamalarla toplumumuzun eğitim hakkını on yıllardır gasp etmekte, çocuklarımızın geleceğine ipotek koymaktadır. ABTTF olarak Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği’nin eylem kararını sonuna kadar destekliyor, ülkemizi eğitim özerkliğimize saygı göstermeye ve okullarımızla ilgili tek taraflı kararlar almaya derhal son vererek, toplumumuzla samimi ve doğrudan diyalog kurmaya çağırıyoruz.” dedi.

 

“Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Partisi

“Dostluk Eşitlik Barış Partisi Encümenler Birliği’nin Eylemini Destekliyor.”

“Son zamanlarda okullarda cuma programlarının değiştirilmesi gibi Azınlık eğitimi adına tek taraflı alınan kararlar kabul edilemez bir duruma gelmiştir. Tüm verilmeyen haklarımıza yapılan müdahaleler olmak üzere Azınlığın kanayan yarası eğitim konusunda da yapılan hak gaspına şiddetle karşı çıkmaktayız.

Bu vesile ile eğitimimizin insan haklarına, din özgürlüğüne, Azınlık haklarına müdahale edilmeden devam etmesi adına Encümenler Birliği’nin başlatmış olduğu eylemi desteklediğimizi kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

 

İskeçe Türk Birliği (İTB)

“Azınlık Eğitimiyle İlgili Eylem Kararını Destekliyoruz”

“Encümenler Birliği’nin kararıyla, Azınlık eğitimindeki sorunlara dikkat çekmek, beklentilerimize olumlu yanıt verilmesi talebiyle “daha iyi bir azınlık eğitimi” için, 17 Aralık 2021 Cuma günü Batı Trakya genelindeki azınlık okullarında yapılacak eylemi, İskeçe Türk Birliği olarak destekliyor, bu haklı mücadeleye sahip çıktığımızı vurguluyoruz.”

 

Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB)

“Encümenler Birliği’nin boykot kararına destek veriyoruz.”

“Yayınlanan kararname neticesinde azınlık okullarında Cuma günü ders saatlerinin değiştirilmesi ve Cuma namazı için erken çıkmak isteyen öğrencilerimizin velilerinden imzalı bir belge ile gidebilmesi kabul edilemez.

İkili antlaşmalara göre eğitim ve din özerkliği olan azınlığımıza ülke yöneticilerinin saygı göstermesini bekliyor alınacak kararlarda azınlık yetkilileri ile diyalog kurulması gerektiğiniz düşünüyoruz. Resmi kurumumuz olan Encümenler Birliğinin almış olduğu boykot kararına Gümülcine Türk Gençler Birliği olarak destek verdiğimizi tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

 

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği (BTTÖB)

“Encümenler Birliği’nin boykot kararını destekliyoruz.”

Uluslararası bir antlaşma ile emanet edildiğimiz ve eğitim haklarımız tüm taraflarca bilinmesine rağmen, bugüne kadar azınlık eğitimi üzerinde bizleri söz sahibi yapmamak üzere kurulmuş stratejiyi devam ettirmek, hüsnü niyetten yoksun bir anlayışta direnmek, hem insan haklarını hem de azınlık haklarını yok saymaktır. Özellikle cunta yönetiminden sonra azınlığın fikri alınmadan, tek taraflı çıkarılan yasalarla azınlık eğitiminin her geçen gün özel ve özerk olma özelliği, elinden alınmaktadır. Bugün itibarıyla, azınlık eğitim sistemi içinde Türkçe ve Yunanca eğitim verecek anaokulu talebimiz dikkate alınmıyor. İlkokullarımızın özel statüsü dikkate alınmadan çocuk azlığı bahane edilerek ilkokullarımız bir bir kapatılıyor. Hali hazırda görev yapan öğretmenlerimizin kendilerini geliştirilmeleri için talep edilen Türkiye destekli seminerlere imkân verilmiyor. Türkiye Üniversitelerinden mezun olan öğretmenlerimizin ilkokullarımıza atanması talebimiz, 1973’ten buyana karşılık görmüyor. Sayıca yetersiz olmalarına rağmen yeni azınlık ortaokul ve lisesi açılmasına müsaade edilmiyor. Okullarımızda eğitim kalitesinin yükselmesi maalesef istenilmiyor ve devlet okulları özendiriliyor. Yıllardır sorunsuz uygulanan Cuma saati uygulamasına keyfi olarak son verilerek, azınlık okullarına dönük bir hak daha elimizden alınıyor.

Bardağı taşıran bu son hak gaspı ile birlikte eğitimde var olan tüm sorunlara dikkat çekmek ve sorunlara çözüm aramak maksadıyla Encümenler Birliği azınlık okullarında bir boykot kararı aldı. 17 Aralık 2021 tarihinde uygulanacak bu boykot kararını desteklediğimizi tüm kamuoyu ile paylaşırız.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish