Yunanistan Haber

“Tüm Uygar İnsanlık İçin Hakaret Ve Küfürdür”

Partizan, jeopolitik ve jeostratejik çareleri arzulamak için dinin araçsallaştırılması, onu deneyen kişiyi karakterize eder.

Yunanistan Kilisesi’nin başı İeronimos da Aya Sofya ile ilgili suskunluğunu bozdu ve Atina-Makedonia Haber Ajansı aracılığıyla bir açıklamada bulundu. İeronimos ajansa yaptığı kısa değerlendirmede şu ifadeleri kullandı.

“Doğudaki en tarihi Hıristiyan anıtı olan Aya Sofya’nın camiye dönüştürülmesini büyük bir üzüntü ve endişeyle öğrendim. Bu tahrik, koronavirüs pandemisinden zaten çalkantılı olan suları daha da bulandırmak için geliyor.

Oysa bu dönemde hepimiz birlikte sevgiyle görünmez düşman pandemiye karşı savaşmamız gerekirken, Türkiye halkların ve dinlerin barış içinde bir arada yaşamasına bir başka büyük diken daha ekliyor.

Partizan, jeopolitik ve jeostratejik çareleri arzulamak için dinin araçsallaştırılması, onu deneyen kişiyi karakterize eder. Yapılan hakaret ve küfür, sadece genel olarak Ortodoksluk ve Hıristiyanlık için değil, aynı zamanda dinden bağımsız olarak düşünen her medeni insan için de geçerlidir. Merkezlere yönelik sert  tekmelemedir.

Oysa biz Mısır’da din özgürlüğü ve barış içinde bir arada yaşamaktan zevk alırken, Cumhurbaşkanı Sayın Sisi günlük olarak Hıristiyan kiliselerimize mülk ünvanları verirken, Nilochora’nın siyasi ve devlet otoriteleri tapınaklarımızı özgürce çalıştırmamıza, onları korumamıza, onları yenilemek ve güzelleştirmek izin veriyor.

Türkiye’de ise dini ve kültürel hakların başkalarının amaçları için kullanıldığını görüyoruz ve her şeyden önce tarihin kişisel çıkarlara hizmet etmek için değiştirildiğini ve bölündüğünü görüyoruz.

Aziz Markos Katedrali’nden mantığın hüküm sürmesi ve Tanrı’nın barışının dünya çapında hüküm sürmesi için dua ediyoruz.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu