Video Haber GenelYunanistan Haber

“Trakya’da (Batı) Sadece Müslüman Azınlığı Tanıyoruz” (Konuşmanın Tamamı)

"Lozan'ın söylediği budur, bunu biz söylemiyoruz. Ve doğru hatırlıyorsam Lozan’ı Türkiye de imzalanmıştı."

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias bugün Ankara’yı ziyaret etti. Dendias, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesinin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. İki Bakan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Dendias Batı Trakya’daki Türk Azınlık ile ilgili, “Yunanistan’da Müslüman bir azınlık var, Lozan Antlaşması bunu tanınıyor, Yunan devletinin görüşü de budur.” İfadelerini kullandı.

Dendias özetle şu ifadeleri kullandı ve sonra da ortam bir anda gerildi.

“Ekselansları Sayın Bakanım, sevgili Mevlüt;

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve tabii ki eski dostum – yıllar önce ilk kez ne zaman ve nasıl tanıştığımızı hatırlattığınız için – bugünkü misafirperverliğiniz için teşekkür ederim.

Ayrıca daha sonra bu akşam beni iftar yemeğine davet ederek yaptığın büyük onur için de teşekkür ederim.

Bu vesileyle, sayın Kiriakos Miçotakis adına Ramazan ayının başlamasından dolayı tüm Müslümanlara dileklerimi iletmek istiyorum. Miçotakis hükümeti, din özgürlüğü konusuna özel bir önem vermektedir. Sonuçta bu, Yunan Anayasası’nda teminat altına alınmaktadır.

Başbakanın kendisi, geçtiğimiz Kasım ayında gerçeğe dönüşen Atina’da bir cami açma sözü verdi ve pandeminin hemen ardından açılışını yapacağız.

Bugün yaptığımız görüşmelere gelince – kapsamlı görüşmeler – açık ve samimiydi. Çok faydalı konuşmalardı. Ve size dürüstçe söylemek isterim ki, hangi konularda yaklaşımlar olduğunu, aynı zamanda hangi sorunların sürtüşme yarattığını konuştuk.

Çünkü iki komşu devlet arasında iletişim kanallarının sürdürülmesinin gerekli olduğuna inanıyoruz. Öncelikli ilgimiz, uluslararası hukuk temelinde barış içinde bir arada yaşamı pekiştirmektir. Biz ve Türkiye’nin 70 yılı aşkın süredir katıldığı Birleşmiş Milletler ve NATO Şartı’nın temel kural ve değerlerinin temelinde olduğu gibi. Ve tabii Avrupa Birliği, ki Yunanistan 40 yılı tamamlıyor ve Türkiye’nin üyeliğinin de stratejik hedefi olmaya devam ettiğini defalarca vurguladığı gibi.

Bu çerçevede, Türkiye ile aramızdaki keşifsel temasların yeniden başlamasını, iki Dışişleri Bakanlığı arasındaki siyasi istişareleri ve ardından gelecek güven artırıcı önlemleri memnuniyetle karşılıyorum.

Bugün uzun süre görüştük, ikili ilişkilerimizi tartıştık, bölgesel gelişmeleri tartıştık. Ve çeşitli alanlarda ikili ilişkilerimizde gelişmeye çok yer olduğu konusunda arkadaşım Mevlüt ile anlaştık.

Her şeyden önce ekonomide, ticarette. Yakın işbirlikçim Bakan Yardımcısı Kostas Frangogiannis’in burada bulunması, işbirliği için özel önerileri incelemeyi hedefliyor.

Bu çerçevede, Türk tarafına, son yirmi yıldır üstlenilen ve uygulanmayan girişimleri canlandırmak için bir dizi öneri sunduk. Yunan-Türk ilişkilerinde var olan atmosferi değiştirmek için ilişkilerimizi ileriye taşımak ve ekonomik işbirliğimizi geliştirmek için Türk tarafıyla birlikte ekonomik konularda olumlu bir pozitif ajanda gündemi oluşturmaya karar verdiğimizi düşünüyorum. Son 20 aydır var olanın aksine, olumlu bir havayla yol açmaya doğru gitmeliyiz.

Ayrıca pandeminin sona ermesinden sonra iki halkımız arasındaki ilişkileri kolaylaştıracak girişimlerin olasılığını da değerlendirdik. Ve tabii ki, ikili ilişkileri iyileştirmenin gerekli koşulunun atmosferi dinamitleyen eylem ve açıklamalardan kaçınmak olduğunu söyledim – ve sanırım hepimiz aynı fikirdeyiz. Çünkü, size yeni bir şey söylediğimi sanmıyorum. Yakın zamana kadar, birkaç ay öncesine kadar, ihlal hareketleri dramatik bir şekilde arttı ve bugün denediğimiz bu güven ortamını yaratma çabalarını zorladı. Bu konulardaki yerimiz gayet iyi biliniyor.

Burada Türkiye’nin başkentinde şunu ifade etmek istiyorum, dün İstanbul’daydım ve Ekümenik Patrik ile görüştüm. Ve orada Yunan toplumuyla ilgili konuları görüşme fırsatım oldu. Ayrıca bizim için – şunu söylemeliyim – Yunanistan’da Müslüman bir azınlık var. Lozan Antlaşması bunu tanıyor, bu Yunan devletinin resmi görüşüdür. Yunan devletinin resmi görüşü de budur.

Ayrıca görüşmelerimizde, teşvik etmeyi kabul ettiğimiz bu olumlu atmosfere yardımcı olmayan, bazı çevreler tarafından yansıtılan yanlış haber projeksiyonlarının, provokatif retoriklerin olmamasını rica ettim.

Bugün Mevlüt’le birçok bölgesel meseleyi de konuştuk. Elbette  doğal olarak, BM’nin Cenevre’de iki hafta sonra düzenleyeceği Kıbrıs meselesine dair beşli toplantı meselesini ele aldık. Kıbrıs sorununun çözümü için müzakerelere başlanabilmesi için tüm tarafların yapıcı bir ruhla geleceğini umuyoruz.

Bildiğiniz gibi, tüm uluslararası toplum tarafından kabul edilen tek çözüm, Birleşmiş Milletler’in ilgili kararlarına dayanan iki bölgeli iki toplumlu federasyondur. Bu çözüm aynı zamanda Avrupa müktesebatı ile de uyumludur. Ve tabii ki, bu bağlamda, Kıbrıs sorununa nihayetinde çözüm arayışının, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını ihlal eden eylemlerden kaçınılması gerektiğini vurgulamalıyım.

Elbette Avrupa Birliği – Türkiye konularını da konuştuk. Türkiye dilerse Yunanistan’ın, Türkiye’nin katılım sürecini desteklediğini ikinci kez tekrar vurguluyorum. Çünkü her iki taraf da komşu olarak Avrupa Birliği’ne katılmaktan ve Avrupa ailesiyle tam anlamıyla bütünleşmiş bir Türkiye’den kazanacak çok şeyimiz olduğuna inanıyoruz.

Türk halkının çoğunluğunun ülkelerinin Avrupa Birliği’ne katılmasını istediğine de inanıyoruz – ama bunun kararını verecek olan biz değiliz. Bu nedenle, Avrupa Konseyi’nin de belirttiği gibi, vize serbestisi gibi, karşılıklı çıkarları ilgilendiren temel olumlu konuları ele almaya açığız. Avrupa Birliği içinde her zaman yapıcı bir pozisyon aldığımız bir konu.

Ancak, herhangi bir aday ülkede olduğu gibi, uyulması gereken dokunulmaz bir kural vardır: egemenliğe, toprak bütünlüğüne tam saygıyı içerdiği bilinen Avrupa müktesebatı da dahil olmak üzere, Avrupa Birliği’nin ilke ve değerlerine, Avrupa Birliği’nin tüm üye devletlerinin haklarına saygı. Bu bağlamda da Avrupa Birliği ikili bir yaklaşım benimsemiştir. Önlem alma olasılığı her zaman Komisyonun masasındadır. Egemenliğimize ve egemenlik haklarımıza karşı ihlal ve yasadışı eylemler varsa, her zaman eylem olasılığı da vardır. Elbette yasadışı eylemlerden tüm kalbimizle kaçınırız.

Maalesef ikili ilişkilerimizi ve aynı zamanda Türkiye’nin katılım sürecini olumsuz etkileyen bir konuya özel bir değinme yapmama izin verin. Ve bu, Yunanistan UNCLOS ve Uluslararası Hukuk kapsamında devredilemez haklarını kullanırsa, savaş tehdidi ile ilgilidir. Bu tutum Birleşmiş Milletler yol Haritasına aykırıdır ve ne NATO müttefiki ne de iyi komşuluk ilişkileri ve bu ilişkilerin geliştirilmesi ile uyumludur.

Türkiye, aynı zamanda Avrupa Birliği tarafından onaylanmış ve dolayısıyla Avrupa müktesebatının bir parçası olan Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi’ni reddetmeye devam etmektedir. Avrupa Konseyi tarafından üçüncü ülkelerin egemenlik haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle kınanan ve Deniz Hukuku ile uyumlu olmayan Türkiye ile Libya arasında iyi bilinen “mutabakat” uyumsuzluğun tipik bir örneğidir.

Göçmen-mültecilerle ilgili olarak, bunun bir Avrupa-Türkiye sorunu olduğuna işaret ettim – ve sanırım anlaştık. Türkiye’nin yükümlülükleri 2016 AB-Türkiye Deklarasyonundan kaynaklanmaktadır. Arkadaşım Mevlüt, Türkiye’nin yeni bir anlaşma imzalamak istediğini söyledi. Ancak her ne anlaşma olursa olsun, bunun uygulanmasında başarılı olmak için gerekli önlemler alınmalı ve göçmen hareketi ağlarının suç faaliyetlerini sona erdirmek için gerekli iradenin olması gerekir. Ve geçmişte Evros’ta göçü araçsallaştırma girişimine açıkça değindim.

Kültürel miras konularını da görüştük. Ayasofya’nın camiye çevrilmesi kararının tersine çevrilmesi beklentisi ile Kariye Manastırı’nın camiye çevrilmesi kararı Türk tarafına ifade edildi. Böyle bir tersine dönüşün hem Türkiye’nin hem de Türkiye’nin uluslararası imajının çıkarına olduğuna inanıyoruz.

Sevgili Mevlüt, Suriye, Libya’daki bölgesel zorluklara kısaca bir atıfta bulunarak bitiriyorum. Her iki ülkede de – bunu sonra akşam yemeğinde görüşeceğiz – her iki ülkenin egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü uluslararası hukuka ve Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olarak korunmasını, uzun süredir devam eden krizlerin bir bütün olarak çözülmesine yardımcı olmalıyız.

Bayanlar ve baylar, Yunanistan ve Türkiye coğrafya tarafından birçok karmaşık sorunun olduğu bir bölgede bir arada yaşamaya mahkum. İster Balkanlar’da, isterse Orta Doğu’da ya da Kafkasya’da. Uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilkeleri temelinde bu alanlarda güvenlik, istikrar ve refahı pekiştirmek için her iki ülkenin, Yunanistan ve Türkiye’nin çıkarınadır. Bu, Miçotakis hükümetinin görüşüdür ve ilişkilerimizin ilerlemesi umuduyla burada Ankara’da bunu ifade etmeye geldim. Gerçeği görmezden gelemeyiz, gidecek çok yolumuz olduğunu biliyoruz. Ama umarım bugün hem ülkelerimize hem de özellikle iki halkımıza fayda sağlayacak bir adım atabileceğimizi söyleyebiliriz.

Bu vesileyle arkadaşım Mevlüt’e Atina’yı ziyaret etme ve Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Başbakan Kiriakos Miçotakis ile görüşmesi için hazırlık yapma davetini ifade etmek istiyorum.

Bugün buradaki misafirperverliğiniz için tekrar teşekkürler sevgili Mevlüt.”

“Basının önünde Türkiye’yi itham eymeye kalktınız”

Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de biz Rum Ortodoks azınlığı kabul ediyoruz ama siz Türk’üm diyen Türklere hayır Türk değilsin demeniz ne insanidir, ne de demokratiktir. Bize insan hakları dersi vermeye kalkıyorsunuz ama Türk azınlığına Türk ismini kullanmasına müsaade etmiyoruz. Bugün herkes Türkiye’de ne olduğunu rahatlıkla ifade edebiliyor. Libya anlaşmaları konusunda farklılıklarımız var. Burada basın önünde Türkiye’yi itham etmeye kalktınız. Benim bunu kabul etmem mümkün değil.”

“Biz diyalogdan yanayız”

Mevlüt Çavuşoğlu bunun üzerine “Bu gerginliği sürdürmek istiyorsanız biz de sürdürürüz, medet umduğunuz AB’nin ya da başka ülkelerin bunu ne anlamda yaptığını biliyoruz. Biz bunu görüşmeye devam edecek miyiz? Yoksa kavgaya etmeye devam mı edeceğiz? Biz diyalogdan yanayız” ifadelerini kullandı.

Dendias ikinci kez söz aldı ve şunları söyledi:

“Cevap vermeme izin verdiğiniz için teşekkür ederim sevgili Mevlüt. Arkadaşlarınızın “kraldan daha kralcı” olduklarını ve bunu yapmayı tercih etmeyeceklerini hayal ediyorum, ama bu mümkün değil.

Yunanistan’ın Ege ve Doğu Akdeniz konusundaki tutumunun her zaman net olduğunu düşünüyorum. Ve zannedersem bunu ilk defa duymuyorsunuz. Ve sevgili Mevlüt, burada Ankara’da söylememeyi beklerseniz çok dikkatimi çekerdi. Yani buraya Ankara’ya gelip olayları Ege’de hiçbir şey olmamış ve Doğu Akdeniz’de hiçbir şey olmamış gibi sunmak.

Yunanistan’ın tutumu net: Türkiye, Ege ve Doğu Akdeniz’de Uluslararası Hukuku ve Deniz Hukuku Sözleşmesini ihlal etti. Ve sadece bu değil, Yunanistan’ın egemenlik haklarını da ihlal etti. Mevlüt, Yunan topraklarında 400 uçuş yaptı. Yunan topraklarında uçuşa izin veren herhangi bir yasal hüküm yoktur. Ben denizden bahsetmiyorum.

Azınlık konusunda, Müslüman azınlık konusunda: Lozan’ın söylediği budur, bunu biz söylemiyoruz. Ve doğru hatırlıyorsam Lozan’ı Türkiye de imzalanmıştı. Antlaşma budur. Türkiye’nin hoşuna gidebilir ya da hoşlanmayabilir, ama Lozan geçerlidir ve geçerli olacaktır.

UNCLOS ile ilgili olarak: UNCLOS, Avrupa müktesebatının bir parçasıdır. Avrupa Birliği tarafından Avrupa Birliği olarak imzalanmıştır. Sadece devletler değil, aynı zamanda Avrupa Birliği’nin kendisi. Türkiye, umuyorum ki Avrupa Birliği’ne katılmak isterse, Deniz Hukuku Sözleşmesi ve UNCLOS’u da kabul edecektir.

Göçmenlik söz konusu olduğunda, Şubat ve Mart olaylarından sonra Türkiye’nin Yunanistan’a ders vermemesi gerektiğini gerçekten düşünmüyorum. Dediğiniz gibi yeni bir sayfaya geçmeye gerçekten hazırız. Ancak yeni sayfa bazen neyin yanlış ve neyin doğru yapıldığına dair bir algıyı varsayar. Bu yüzden bunun muhtemelen doğru mesele olmadığını düşünüyorum.

Bu nedenle, Yunanistan’ın Türkiye ile yavaş yavaş olumlu bir gündeme doğru ilerlemeye hazır olduğunu açıkça belirtmek isterim. Ancak bu, Yunan dış politikasının sabit ve kalıcı pozisyonlarında bir değişiklik anlamına gelmez, Avrupa müktesebatından vazgeçilmesi anlamına gelmez.

Ve müsade edersen Mevlüt sana Avrupa Konseyi Yunanistan için “üçüncü” olmadığını söyleyeyim. Yunanistan, Avrupa Birliği’nin bir üyesidir, bu nedenle Avrupa Konseyi, üye olduğunuzda sizin de ait olduğunuzu önerdiğimiz Konseydir. Yani üçüncü değil, o bizim ailemiz.

Yaşadığımız ülkeler, aynı değerleri paylaştığımız ülkeler, ortak bir geleceği, ortak bir vizyonu, insan haklarının korunması için bir alanı paylaştığımız ülkeler. Her zaman söylediğim gibi, insanlık tarihinde devletlerin bir arada var olmasının en gurur verici örneğidir. Yunanistan, Avrupa Birliği üyeliğinden gurur duyuyor, Avrupa müktesebatıyla gurur duyuyor ve buna uygun olarak çalışmaya devam edecek.”

Bakan Dendias üçüncü ve son kez söz aldı ve şunları dile getirdi:

“Bana verdiğiniz fırsat için tekrar çok teşekkür ederim. Katılmadığımızı bildiğimiz konular üzerinde sonsuz bir diyaloğa yol açmamamızı öneririm.  Aksi takdirde bugün yaratmaya çalıştığımız şey, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile mükemmel görüşmeden sonra mahvolacak.

Dinleyemedim, (Kulaklığı kulğında takılı değildi) ama kendimi bir iki dakika ile sınırlandırmaya çalışacağım, sadece gerçekten olumlu bir gündem bulmayı istediğimizi söylemek için. Çözüm bu.

Ancak olumlu bir gündem, diğerinin konumunu algılamak anlamına gelir. Mevlüt iki konu gündeme getirdiniz: Adaların askerden arındırılması. Adalarda neden asker mi var? Var çünkü bir yerden tehdit altındalar. Ordu paraya mal oluyor. Sebepsiz yere para israf etmek istemiyoruz. Şu anda adalara karşı askeri bir tehdit ve amfibi kuvvet olmadığını iddia eden var mı? Eğer yoksa bize söylemeleri iyi olur.

Hava ve deniz yoluyla 6 ila 10 mil, doğru hatırlıyorsam, 1930’da başlıyor. Türkiye ilk kez 1975’te itiraz etti. 50 yıl sonra, yarım asır sonra.

Katılıyorum, çözüm bulmalıyız ve anlaşmazlıkları örtmemeliyiz. Ve ortak bir olumlu ajanda bulalım. Ama Türk tarafına, hassasiyetlerimizi anlarsanız ve AB’nin nasıl işlediğini anlarsanız, bunun başarılacağını Türk tarafına dürüstçe söylemek istiyorum. Umarım anlaşmazlığımız, bu arada, akşam yemeği davetini iptal etmenize neden olmamıştır, çünkü aşırı derecede açım.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish