Yunanistan Haber

Tırhala Camisi Saldırısı Aralarına “Kara Kedi” Gibi Girdi

“Bugün şikayet ettiklerimizden daha kötü olmayalım.”

Trikala Tarihi Eserler Müdürü Kristallia Mancana Tırhala’da (Trikala) Osman Şah tarafından yaptırılan Kurşunlu Camii olarak da anılan Osman Şah Camisi’ne yapılan saldırı hakkında bir açıklamada bulundu.

“Saldırı her gün yapılan sıradan saldırılardan biri”

Kristallia Mancana yaptığı açıklamada, “ne yazık ki, neredeyse her gün bu tür vandalizm eylemleri var, ya kırmalar ya da duvarlara grafiti yazıları yazılması olaylarını yaşıyoruz” diyerek saldırıyı sıradan bir saldırıymış gibi göstermeye çalıştı.

Ancak Trikala (Tırhala) Belediye Başkanı Dimitris Papastergiu, Kristallia Mancana’nın bu açıklamasına tepki göstermekte geç kalmadı. Başkan Dimitris Papastergiu sosyal medyada yaptığı yazılı açıklamada, Kristallia Mancana’nın saldırının sanki sıradan basit bir saldırıymış gibi yaklaşımına şu sözlerle tepki gösterdi.

“Bugün şikayet ettiklerimizden daha kötü olmayalım.”

“Yunan Yerel Yönetimi için, cinsiyet, dini veya rengi ne olursa olsun, Yunanistan ve dünyadaki her vatandaşın dini ve kültürel kimliğine saygı duyulması, pazarlık konusu olmayan bir değerdir.

Yunan Müslümanlarının ve Hıristiyanlarının barışçıl ve yaratıcı bir arada yaşama modeli ve Yunan Devleti’nin ülke genelindeki her dini cemaatin ibadethanelerine ve kültürel anıtlarına saygı göstermesi, yerel topluluklarımızın evrensel değerlere olan bağlılığını ulus olarak kanıtlamaktadır.

Erdoğan’ın Ayasofya’yı camiye dönüştürme kararı, her Hıristiyanın ve dünyada düşünen her vatandaşının kalbinde bir hançerdir. Dinler ve halklar arasında yeni bir nefret döngüsü olacağı açıktır. Bunu her şekilde ve araçla kınamalıyız.

Dünkü olaylar, eşsiz bir anıtın girişine yapılan vandalizm hareketi (Trikala’daki Osman Şah veya Kurşunlu Camii) maalesef yukarıdaki yaratılan havaya uyuyor.

Bugün şikayet ettiklerimizden daha kötü olmayalım. Zamanla tarihin barbarları olmadığımızı kanıtlayalım. Bizi barbarlardan ayrıcalıklı olduğumuzu öne çıkaran kültürümüzü yeniden teyit edelim.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu