B.Trakya Video HaberBatı Trakya Haber

“Terörü Lanetliyorum, FETÖ’yü Lanetliyorum, Bütün FETÖ Gibi Düşünenleri De Lanetliyorum” (Video)

"Kimse kalkıp “ne yapıyorsunuz” diyemez, vesile olan 15 Temmuz şehitlerini de anıyoruz! Bütün şehitleri de anıyoruz!"

Dün İskeçe’de bazı çevrelerce 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkiliğine gölge düşürülmek istendi. Ancak her zaman olduğu gibi başamadılar!

BİRLİK Gazetesi olarak, iskeçe’de Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkiliğini baştan sona siz okuyucularımız için takip ettik.

Etkinlik öncelikle İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Ortaokul ve Lisesi Spor tesisinde gerçekleştirilecekti. Ancak birileri bundan rahatsızlık duydu ve devreye girerek etkinliğin yapılmasına karşı çıkmak istedi.

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) Başkanı Dr. Hüseyin Baltacı kararlıydı. Müftü Ahmet Mete ile birlikte alternatif yer bulundu ve neticede 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dualarla Kur’an ve ilahilerle çok da güzel bir şekilde şehitlerimizi andık.

Tabii ki her zaman olduğu gibi, İskeçe Müftümüz Sayın Ahmet Mete’nin bildiği dilden geri adım atmadan doğrulara yönelik söyleyecekleri vardı. Aynen bu etkinlikte onu da nasıl gerekiyorsa öylece de yaptı.

İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) tarafından İskeçe’de düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkiliğine katıldı ve yaptığı konuşmasında önemli mesajlar gönderdi. Müftü Mete,  “Terörü lanetliyorum, FETÖ’yü lanetliyorum, bütün FETÖ gibi düşünenleri de lanetliyorum” diyerek İskeçe’deki bazı kesimlere de mesaj göndermeyi ihmal etmedi.

Müftü Mete’nin bir diğer mesajı da, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkiliğinin, İskeçe’de Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği öncülüğünde, İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Ortaokul ve Lisesi Spor tesisinde gerçekleştirilmesine son anda tesisin verilmesine karşı çıkanlara yönelikti.

Bilindiği üzere ilk olarak Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği yönetim kurulu, İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Ortaokul ve Lisesi Encümen heyetine başvurmuş ve bu etkinliğin Muzaffer Salihoğlu Azınlık Ortaokul ve Lisesi Spor tesisinde gerçekleştirilmesi için talepte bulunmuştu. Encümen heyeti olumlu yanıt vermiş ve etkinlik spor tesisinde yapılacaktı.

Ancak BİRLİK Gazetesi’nin ulaştığı bilgilere göre, İskeçe’de önemli bir trafik yaşandı ve neticede, İskeçe Vakıflar İdaresi 15 Temmuz tarihinde İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Ortaokul ve Lisesi ve ilgili birimlere 62 sayılı protokol numarası ile acilen bir yazı gönderdi ve spor tesisinin kendilerine ait olduğunu ve tüzük gereği bu etkinliğin yapılması için tahsis edilemeyeceğini bildirdi.

Tabii ki tesis verilmedi, ancak etkinlik İskeçe Aşağı mahalle Çınar Camii’nin bahçesinde oldukça yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

“Kahramanlıklarıyla övündüğümüz bir milletin mensunu olmaktan gurur duyduk”

İlk olarak konuşmasını yapmak üzere kürsüye Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) Başkanı Dr. Hüseyin Baltacı geldi. Başkan Baltacı günün anlamına özel yaptığı konuşmasında tüm şehitleri andı, katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti.

Dr. Hüseyin Baltacı, “biz dış Türkler olarak, özellikle de Batı Trakya Türkleri olarak, anavatanımız Türkiye’de yaşanan bu son derece üzücü olaylar nedeniyle bir taraftan kahrolurken, diğer taraftan ise kahramanlıklarıyla övündüğümüz bir milletin mensunu olmaktan gurur duyduk.” İfadelerini kullandı.

“Terörü lanetliyorum, FETÖ’yü lanetliyorum, bütün FETÖ gibi düşünenleri de lanetliyorum.”

Müftü Ahmet Mete günün anlamına ve yaşananlara yönelik yaptığı konuşmasında özetle şu ifadeleri kullandı:

“Terör olan hiçbir şey dinde olmaz. Din, hiçbir zaman terörle beraber olmaz. Hak arama mücadelesi başkadır, hakkını arayacaksın. Devletler, devletlerarası hakkını arıyor, sen Azınlık olarak hakkını arayacaksın. Ama bu hak arama mücadelesi terör değildir! Terör dediğin nedir bilir misin? İşte o gece yapılanlardır. Silahla Meclisi bombalamaktır, askeriyeyi bombalamaktır, diğer kurumları bombalamak, kardeşini öldürmektir. Elhamdülillah, bizim uzaktan yakından bunlarla ilişkimiz yoktur, kimse de bizi ilişkilendirmesin.

Biz ne dedik, vatan savunmasında dedelerimizi andık. Bundan kimse gocunmasın, bu bizim hakkımızdır. Benim dedem şehittir. Yunanistan-İtalya harbinde Arnavutluk’ta düşmüştür. Ben dedemi anarım, Yunanistan için düşmüştür. Sen de anacaksın, anacağız beraber bu da bizim hakkımızdır. Kimse kalkıp “ne yapıyorsunuz” diyemez, vesile olan 15 Temmuz şehitlerini de anıyoruz! Bütün şehitleri de anıyoruz! Ruhları şadolsun Allah onlardan razı olsun. Onlar vatan için, anavatan için can verdiler, biz bugün nefes alıyoruz. Ben bu duygu ve düşüncelerle Terörü lanetliyorum, FETÖ’yü lanetliyorum, bütün FETÖ gibi düşünenleri de lanetliyorum. Biz Müslümanız, beraber yaşamak zorundayız, kardeş olmak zorundayız.”

“Batı Trakya Türk Azınlığı hem Gümülcine’de, hem İskeçe’de 15 Temmuz’u en güzel şekilde andık.”

Son olarak kürsüye konuşmasını yapmak üzere Başkonsolos Murat Ömeroğlu geldi. Ömeroğlu, “Sayın Müftümüz kısaca değindi, bazı zorluklar yaşandı ama ne oldu ben buradayım, siz buradasınız, tören de yapıldı. Engel çıkartmaya çalışan dar kafalılar inşallah gereken dersi almışlardır. Bence bugün Batı Trakya Türk Azınlığı hem Gümülcine’de, hem İskeçe’de 15 Temmuz’u en güzel şekilde andık. Teşekkürlerimi sunuyorum.”Diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Son olarak hazırlanan fotoğraf sergisi gezildi ve etkinlik burada son buldu.

İşte etkinliğe karşı çıkılmak istenen o belge!

 

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish