Batı Trakya HaberEditörün Yazıları

“Tehdit Edilmekten Hoşlanmıyoruz ve Bu Yüzden Önlemlerimizi Alıyoruz”

"Ülkemiz Yunanistan ve bölgeye gelen Amerikalılar tarafından dışlandığımızı görmenin üzüntüsünü yaşıyoruz."

Bir kez daha Batı Trakya’da Azınlık basını olarak ülkemiz Yunanistan ve bölgeye gelen Amerikalılar tarafından dışlandığımızı görmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ülkemiz Yunanistan Savunma Bakanlığının ve ABD’nin Atina Büyükelçiliği’nin Azınlık basınını bugün Dedeağaç’ta gerçekleştirilen bir törene katılmalarını “veto” etmeleri asla Kabul edilemez.

Azınlığın BİRLİK Gazetesi olarak, Azinlik insanını bölgemizde olan bitenlerden haberdar etmek üzere bu sabah saatlerinde Dedeağaç limanında yapılacak törene katılmak istedik. Basın kimliğimiz yetkili polis memurlarına iki control noktasında gösterdikten sonra törenin yapılacağı yere kadar gittik. Yetkili memurun yanımıza gelerek “malesef iöeriye gşremezsiniz, buradan uzaklaşın” demesiyle bir kez daha batı Trakya’da gazeteciler olarak dışlandığımızı, yok sayıldığımızı üzüntüyle görmüş olduk.

Daha dün ABD’nin Atina Büyükelçiliği İnsan Hakları Uzmanı Brian Breuhaus ve yanındaki heyet Azınlığın bazı kurum ve kuruluşlarını ziyaret ederek sözde sorunlarımızı dinlediler. Peki bugün ne oldu? Ne değişti de Azınlık basını kibarca Dedeağaç limanından dışarıya çıkarıldı? Oysa Yunan ulusal ve bölgesel basını törende yerini aldı. Bu mu sizin insan hakları anlayışınız? Bu mu basın ÖZGÜRLÜĞÜNE saygınız?

Buradan, Gümülcine’den ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt ve ülkemiz Yunanistan’ın Savunma bakanı ve yetkili memurlarına sormak istiyoruz;

“Why are you ignoring us?”

“Γιατί μας αγνοείτε;”

 “Neden bizi yok sayıyorsunuz?”

Gelelim kabul edilmediğimiz, “kovulduğumuz” haberin içeriğine.

Yunanistan Milli Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos ve ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt bugün 3 Aralık Cuma günü öğle saatlerinde Dedeağaç limanında yapılan törene katıldı. Törene Yunanistan Genekulrmay Başkanı Konstantinos Floros, Kara Kuvvetleri Komutanı Haralambos Lalusis’in yanısıra bölgedeki askeri kuvvet komutanları katıldı.

Dedeağaç limanındaki tören, “Seçkin Ziyaretçiler Günü”nün bir parçası olarak, ABD Ordusunun Dedeağaç limanına bugüne kadarki en büyük ve geniş kapsamlı gelişiyle ilgili olarak yapıldı.

Liman’da kurulan çadırda gerçekleşen törende ilk önce kürsüye Dedeağaç Liaman Müdürü Kostantinos Hacimihail geldi. Konukları ve günün ve törenin anlamına hitaben bir konuşma yapan Hacimihail, Dedeağaç limanının son döneme Amerikalıların bölgeye gelmesiyle birlikte büyük önem kazandığını, stratejik bir konumda bulunan limanın bundan sonra da önemli görevlere hizmet vermeye devam edeceğini dile getirdi ve katılımcılara Dedeağaç’ta bulunmalarından dolayı teşekkür etti.

“Tehdit edilmekten hoşlanmıyoruz ve bu yüzden önlemlerimizi alıyoruz.”  

 

 

Sırasıyla kürsüye gelen Yunanistan Milli Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, törene katılan konukları selamladıktan sonra, “değerli konuklar, bugün tekrardan hep birlikte “Seçkin Ziyaretçiler Günü” töreni ve «Atlantic Resolve 2022» askeri tatbikat hazırlıkları nedeniyle Dedeağaçta bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi. Panagiotopulos, Dedeağaç limanının stratejik rolünün iyileştirilmesinden ve aynı zamanda Yunanistan ile ABD arasındaki askeri işbirliğinin sürekli derinleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Yunanistan’da açılan yatırımların olanaklarını vurguladı.

Panagiotopoulos, Amerika’nın Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt’a, Dedeağaç limanının modernizasyonu için gösterdiği çabaların altını çizerek teşekkür etti. Ayrıca limanın jeostratejik önemini vurgulamanın öneminin yanı sıra, ABD Büyükelçisinin Yunanistan-Amerika ilişkilerini güçlendirmedeki önemli rolünün de altını çizdi.

Savunma Bakanı Panagiotopulos Dedeağaç’tan aynı zamanda Türkiye’ye de bir mesaj göndererek, “Yunanistan, Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’nun daha geniş bölgesinde bir istikrar direğidir” dedi ve şu ifadeleri kullandı:

“Yunanistan kimseyi tehdit etmiyor. Dedeağaç’ın stratejik rolünün güçlendirilmesi vesilesiyle saldırgan arzuların bulunduğu hakkında duyulanlar gülünçtür. Tehdit edilmekten hoşlanmıyoruz ve bu yüzden önlemlerimizi alıyoruz” dedi.

“Aleksandroupolis kuzeyin Souda’sı, Silahlı Kuvvetler için özel stratejik öneme sahip”

Sırasıyla bir selamlama yapmak üzere kürsüye Yunanistan Genekulrmay Başkanı Konstantinos Floros geldi. Floros, Yunanistan ile ABD arasındaki savunma işbirliğinin sürekli derinleşmesinden kesinlikle memnun olduğunu dile getirdi.

Genelkurmay Başkanı Floros, Dedeağaç limanından karakteristik bir şekilde, “Aleksandroupolis (Dedeağaç), benim adlandırdığım gibi kuzeyin Souda’sı, Silahlı Kuvvetler için özel stratejik öneme sahip” dedi.

Floros ayrıca, Yunanistan Silahlı Kuvvetleri ile ABD arasındaki mükemmel işbirliğine ve mükemmel ilişkilere dikkat çekerek, gerçekleştirilen ortak tatbikatlarda birlikte çalışabilirliğin geliştirilmesine vurgu yaptı.

Dedeağaç’ta askeri hareketlilik

Rusya sınırında, «Atlantic Resolve 2022» askeri tatbikata katılacak olan silah ve mühimmat demir yolu ve TIR’lar aracılığıyla sevkiyat tüm hızıyla devam ediyor.

Dedeağaç limanında gemiden indirildikten sonra pervaneleri monte edilen savaş helikopterlerinin bir bölümünün Yunanistan’ın Volos kenti yakılarında bulunan Stefanovikio helikopter üssüne uçuşları devam ederken, diğer yandan bazıları da Romanya’ya doğru uçuşlarına başlamış bulunuyor. Bu uçuşların 11 Aralık tarihine kadar devam etmesi bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre, geçmişte Dedeağaç limanında demirleyen ve şu anda Hollanda’da bulunan “ARC Endurance” kargo gemisi tekrardan Dedeağaç’a gelerek silah ve mühimmat getirmesi bekleniyor.

VİDEO İZLE

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish