Yunanistan Haber

TCG AMASRA Mayın Avlama Gemisi Patra’ya Geldi, Yunan Basını Yine Çıldırdı!

AMASRA gemisi, 19 Haziran 2020 tarihinde T.C. Atina Silahlı Kuvvetler Ataşeliği personeli tarafından ziyaret edildi.

Türk Deniz Kuvvetleri bağlısı TCG AMASRA (M-266) Mayın Avlama Gemisi NATO tatbikatı kapsamında Yunanistan’ın Mora’daki Patra limanına geldi.

Patra limanında bağlı olan gemide dalgalanan Türk bayrağı Yunan basını tarafından yine tahrik edici bir hareket olarak algılandı. Basın, Türk barağı yerine Yunanistan’da bulunduğu için Yunan bayrağı çekilmesi gerektiğini savundu.

20-28 Haziran 2020 tarihleri arasında Yunanistan’da icra edilecek olan “ARIADNE-2020” tatbikatına iştirak etmek üzere Patra limanında bulunan TCG AMASRA gemisi, 19 Haziran 2020 tarihinde T.C. Atina Silahlı Kuvvetler Ataşeliği personeli tarafından ziyaret edildi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“20-28 Haziran 2020 tarihleri arasında Yunanistan’da icra edilecek olan ARIADNE-2020 tatbikatına iştirak etmek üzere Patra/Yunanistan limanında bulunan TCG AMASRA gemisi, 19 Haziran 2020 tarihinde T.C. Atina Silahlı Kuvvetler Ataşeliği personeli tarafından ziyaret edildi.”

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yaptığı duyuruda ise:

“Ariadne-2020 Davet Tatbikatı; NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri (MKT) Görev Grubu-2 (SNMCMG-2) emrinde; Türkiye, İspanya, İtalya ve Yunanistan’ın MKT gemileri, Romanya’dan bir hidrografi gemisi ve Bulgaristan’dan bir gözlemci subayın iştirakiyle, 19-26 Haziran 2020 tarihleri arasında, Yunanistan ev sahipliğinde Patras Körfezi’nde icra edilecektir.

Tatbikatın maksadı; Çok Uluslu Mayın Karşı Tedbirleri (MKT) birliklerinin ve karargâh personelinin operasyonel hazırlık seviyesini yükseltmek, karşılıklı çalışabilirliği ve iş birliğini geliştirmektir. Tatbikata, 18 Haziran-29 Temmuz 2020 tarihleri arasında SNMCMG-2 görevine iştirak eden TCG AMASRA (M-266) Mayın Avlama Gemisi ve 1 Hafif Otonom Sualtı Aracı (HOSA) Timi ile katılım sağlanacaktır.” ifadelerine yer verdi.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish