Batı Trakya Haber

“Tavsiyemiz, Bayram Namazının Kılınmaması Yönünde Karar Alınmasıdır”

"Bu konuda siz değerli halkımızı uyarmak sorumluluğunu hissettik."

Batı Trakya Azınlık Sağlık Çalışanları tarafından yayınlanan basın bildirisinde, yaklaşmakta olan bayram namazının kılınmaması yönünde tavsiyelerde bulunuluyor.

Açıklama aynen aşağıdaki gibidir.

BATI TRAKYA AZINLIK SAĞLIK ÇALIŞANLARININ BASIN BİLDİRİSİ

“Bizler, sağlık dünyasının Batı Trakya’daki Azınlık Neferleri olarak, son günlerde halkımızın sanki Dünya’da, ülkemizde ve bölgemizde bir pandemi yaşanmamış gibi, tedbirleri pek fazla uygulamadan hareket ettiklerini maalesef gözlemliyoruz.

Alınan tedbirlerin hafifletilmesi ile birlikte Camiilerimizde Sosyal mesafe önlemleri doğrultusunda Teravih, Cuma ve Vakit Namazlarının gerekli tedbirler alınarak kılınabileceği, cenazelere katılabileneceği duyuruldu.

24 05 2020 Pazar günü ise, yine bu tedbirlere uyarak Bayram Namazının Camiilerimizde kılınabileceği Hükümet yöneticileri tarafından açıklandı. Özellikle bu alınan kararlar halkımız arasında olumlu ve sevinç ile karşılanırken, hastalığın seyrini ve birbirimize aktarma ortamı hakkında biz sağlık çalışanlarını tedirginliğe sevk etmiştir.

Biliyoruz ki, Bayram Namazlarımız Vakit ve Teravih Namazlarımızdan kat kat fazla cemaatle kılınıyor. Alınan sosyal mesafe kuralı doğrultusunda, en büyük Camimizde 30 40 kişi namaz kılacak. Peki diğerlerine ne olacak? yani bu 30- 40 kişi nasıl tespit edilecek, bunlar haricinde namaza gidenler nasıl Camilerimize alınmayacak. Hükümet yetkililerince alınan karar doğrultusunda, Camiler dışında hiçbir ortamda Namaz kılınmasına izin verilmeyecektir.

Bayram Namazı esnasında sosyal mesafeyi korusak bile, Namaza geliş ve Namazdan sonra, sosyal mesafenin korunabileceğine inanamadığımız için, bu durumdan sonra eğer hiç arzu etmediğimiz sonuçlar ortaya çıkmaya başlar, Allah korusun vakalar artarsa, biz Batı Trakya’da Azınlık üyesi Tıp Dünyası Çalışanları’nın çoğunluğunu temsil eden bir grup olarak, bu konuda siz değerli halkımızı uyarmak sorumluluğunu hissettik.

Bu ortamda oluşacak sorunun geneli etkileyebileceğini ve toplum olarak sorumlu tutulabileceğimizi düşünerek, toplu ortamlarda bulunmamızın halk sağlığı açısından sakıncalı olacağını, hatta Namaz haricinde Bayramlaşma geleneğimizi çekirdek ailemiz çerçevesinde (Anne Baba Çocuklar) dar tutarak, çok sevdiğimiz, saydığımız, yüksek risk gurubunda bulunan yaşlılarımızla bayramlaşma geleneğimizi bu Bayram sosyal medya ve diğer teknolojik aletlerle yapmamız ve bu doğrultuda Batı Trakya genelinde Teravih ve özellikle Bayram Namazının bu ortamda kılınmasının toplum sağlığı açısından oluşturabileceği büyük sorunlarıda göz önüne alarak, Tüm Kurum ve Kuruluşlarımızın ortak kararı ile kılınmaması yönünde karar alınması tavsiyemizdir.”

Haberin devamını oku

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu