Yunanistan Haber

Tarihi Reçina “Malamatina” Satılığa Çıktı

Yunanistan'daki ekonomik kriz tarihi "Malamatina" şarap şirketini de vurdu.

Yunanistan’da yüzyılı aşkın bir süredir sektörde öncü rol oynayan tarihi şarapçılık “Malamatina” işletmesinin zorlu günler geçiren ekonomik koşullardan dolayı satışı hızlanıyor. Son on yılda ciddi mali sorunlarla karşı karşıya kalan “Malamatina”ın karsız hale geldiği ve bu nedenle satışın kaçınılmaz olduğu belirtiliyor.

Şirketin hisse senetlerinin çoğunu krediler için teminat olarak alan bankalar, şimdi yeniden yapılanma planlarının faydalarından yararlanmadıklarını gördükten sonra, engelin kaldırması ve satışın gerçekleşmesi için acele ediyorlar.

“Malamatina”yı almak isteyenler arasında 10 Yunan şirketi ve yurt dışından da bazı şirketlerin bulunduğu ifade ediliyor. “Olimpos” şirketi (süt ve meyve suyu imalatçısı), “Çantali” ve daha birçok şirketin satın alma ilgisinin bulunduğu belirtiliyor.

Yapılan araştırmalara göre, Yunanistan şarap pazarında yaklaşık % 40’lık bir paya sahip olan tarihi şarap imalathanesinin “Reçina” nın, satışlarının son 10 yılda giderek küçüldüğünü ve finansal göstergelerinin kötüleştiği belirtiyor.

2007 yılında 29 milyon euro olan satışların geçen yıl 13 milyon euro’ya düştüğü ifade ediliyor.

Haberin devamını oku

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu