Yunanistan Haber

“Suudi Arabistan’da Bulunmanız Ülkemiz İçin Çok Önemli”

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, "Patriot hava savunma sistemini Suudi Arabistan’a uğurlama törenine katıldı.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, “Patriot hava savunma sistemini Suudi Arabistan’a uğurlama törenine katıldı.

Suudi Arabistan’a konuşlanacak olan Yunan askeri gücün 14 Eylül 2021 Salı günü Tanagra Hava Üssü’nde uğurlama törenine katılan Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos yaptığı konuşmada, “Patriot hava savunma uçaksavar topçu sistemimizin Suudi Arabistan’a konuşlandırılması, dostumuz olan Suudi Arabistan’ın küresel enerji güvenliği ve yeterliliği için çok önemli olan kritik enerji altyapısının korunmasını artıracaktır.” Dedi.

Bakan Panagiotopulos, Suudi Arabistan’da görev yapacak personele yönelik hitap ettiği selamlama konuşmasında şunları vurguladı:

“Orada bulunmanız ülkemiz için çok önemli. Ortadoğu’nun hassas bölgesinde güvenlik ve istikrarın korunması çabasında müttefik yükümlülüklerimizin yerine getirilmesine katkıda bulunarak Silahlı Kuvvetlerimizi temsil edeceksiniz. Aynı zamanda, sizin varlığınızla Körfez ülkeleriyle yeni, hatta daha güçlü bağlar kuruyor, böylece geleneksel olarak mükemmel ilişkilerimizi güçlendiriyor ve ulusal çıkarlarımızı destekliyoruz.

Kazanacağınız deneyim, geleceğe yatırımdır. Dışa dönüklük, ülkenin tarihi ve gelenekleri hakkında bilgi ve diğer ülkelerin askeri personeli ile ve özellikle bu durumda Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri’ndeki meslektaşlarınızla ilişkilerin geliştirilmesi ve misyonunuzu yerine getirirken sürekli endişeniz olmalıdır.

Yabancı meslektaşlarla işbirliği ve günlük iletişim, sizi aynı zamanda Yunan Silahlı Kuvvetleri’nin temsilcileri yapıyor. Ülkemizin elçileri oluyorsunuz. Sadece bulunduğunuz alanda değil, aynı zamanda çok daha geniş bölgede. Görevinizin önemini ve bölgede güvenlik ve barışın korunmasındaki uluslararası çıkarları dikkate alarak.

Eminim ki, göreve katılanlarınız her zaman ellerinden gelenin en iyisini yapacaklardır. Silahlı Kuvvetler, mutlak profesyonellik, vatan sevgisi, görev bilinci ve misyonun anlamı ile seçkindir.

Bakanlığın siyasi ve askeri liderliği her zaman yanınızda olacaktır. Suudi Arabistan’daki görevinizin en uygun koşullarda yürütülmesini sağlayacağız, böylece çok önemli çalışmalarınızı dikkatiniz dağılmadan sürdürebileceksiniz.

Giden heyete  katılan üyelerin maaşlarının uygun şekilde ödenmesi için Maliye Bakanlığı ile temasa geçildi. Bu nedenle, başlangıç ​​ücretinin miktarı iki katına çıkarıldı. Bu, Yunan hükümetinin misyonun önemini ve oraya gidecek ve Yunanistan’ı temsil edecek personelin kalitesini tam olarak kabul ettiğinin bir kanıtıdır.

Daha geniş Doğu Akdeniz ve Orta Doğu bölgeleri son derece yüksek jeopolitik ve stratejik değere sahip ancak aynı zamanda bölge devletlerinin güvenliğini, kalkınmasını ve refahını tehlikeye atmaya devam eden, karmaşık zorluklarla karşı karşıya.

Milli Savunma Bakanlığı ve Yunan hükümeti, Silahlı Kuvvetlerin savaş gücünü sağlamak için gerektiği gibi hareket ederken, aynı zamanda Yunanistan’ın bir istikrar direği ve daha geniş bir bölgede güvenlik sağlayıcısı olarak rolünü göstermektedir.

Ülkemiz, savunma girişimlerini teşvik etmede ve ikili ve çok taraflı işbirliği planlarının oluşturulmasında kilit bir rol üstlenerek çok aktif bir askeri diplomasi uyguluyor. Yunanistan’ın daha geniş bölgede Savunma ve Güvenlik alanında yüksek bir ayak izine sahip olması için savunma diplomasisinin sonuç vermesi gerekiyor. Bölgemizde Güvenlik ve Savunma konusunda ortak görüş ve kanaatleri paylaştığımız dost ve müttefiklerimizle ilişkilerimizi güçlendirdiğimizde sonuçlar ortaya çıkıyor. Ve Suudi Arabistan bunlardan biri.

Bu kapsamda ülkemiz, Suudi Arabistan’ın çok uluslu entegre hava savunma girişimine yardım talebine olumlu yanıt vermiş ve geçtiğimiz Nisan ayında Riyad’da Yunan Silahlı Kuvvetlerinin Suudi Arabistan topraklarındaki statüsüne ilişkin anlaşma imzalanmıştır.

Anlaşma, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias tarafından Suudi mevkidaşı ile imzalandı. Bu anlaşmaların çok büyük bir yüzdesi savunma kısmına ilişkin olduğu için katılma şerefine nail oldum”.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu